Zamknij

Rozpędzał wrogów klasy pracującej. Funkcję I sekretarza KP w Środzie pełnił przez 12 lat, aż do śmierci. Tu jest pochowany.

08:58, 20.04.2022 . Aktualizacja: 09:05, 20.04.2022

Starszym pokoleniom mieszkańców Środy Stanisława Miłostana nie trzeba przedstawiać. Przez 12 lat pełnił funkcję I Sekretarza PZPR w Środzie. “Piotr” pochodził jednak z Gniezna.

Stanisław przyszedł na świat 13 kwietnia 1902 roku w rodzinie Józefa i Marii. Niektórzy badacze genealogii zauważają, że nazwisko lub zawołanie “Miłostan” pojawia się już w XIII wieku. Jak w "Wiadomościach historycznych o Mieście Kłecku” pisał J.Dydyński “Do parafii kłeckiej należy wieś Kamieniec, która starożytnością swą XIII w sięga. Dawniej własność Bolesława Pobożnego, księcia gnieźnieńskiego, przeszła w ręce familii Miłostanów mocą przywileju donacyjnego, nadanego w Gnieźnie in die Marci Evangelistae roku 1271 przez tegoż księcia, który braciom Jakóbowi, Wojciechowi i Andrzejowi Miłostanom w nagrodę "za wierne i nader pożyteczne usługi" posiadłość swą, Kamieniec zwaną na wieczne czasy podarował. Wedle tradycyi, którą familia Miłostanów, dotąd w Kamieńcu jeszcze żyjąca, przechowuje, ukryli byli u siebie owi bracia, których przywilej wspomniany "woźnymi królewskimi" nazywa, księcia Bolesława podczas wojny, i tym sposobem życie ocalili…”. Wiele osób o tym samym nazwisku zamieszkuje tereny wielkopolski, a większość z nich, w tym Stanisław Miłostan wywodzą się z okolic Gniezna, np. z miejscowości Kłecko, Pomarzanki i okolice. Niewykluczone, że korzenie Stanisława sięgały tej rodziny wymienionej w 1271 roku.

Kariera polityczna

Stanisław wykształcił się jako ślusarz, ale już jako 22 latek wstąpił do Komunistycznej Partii Polski, gdzie używał pseudonimu “Piotr”. W partii tej działał do 1945 roku, kiedy to wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, której nazwę nadał sam Józef Stalin. Tu szybko piął się po szczeblach kariery politycznej. Już rok później, 19 grudnia 1946 roku został I Sekretarzem w Gostyniu i tę funkcję pełnił do 1949 roku. Następnie to samo stanowisko objął w Gorzowie Wielkopolskim gdzie sprawował urząd do 1951 roku. 30 sierpnia 1951 roku Stanisław Miłostan został I sekretarzem KP w Środzie Wielkopolskiej. Poseł na sejm drugiej kadencji w latach 1957-1961 z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Startował z listy wyborczej okręgu 65 czyli okręgu Jarocin. W kolejnej, 3 kadencji startował z listy 57 czyli okręg Gniezno, która to trwała od 1961 do 1965, jednak mandat Stanisława Miłostana wygasł w 1 lipca 1963 roku wraz ze śmiercią polityka. W okresie 2 kadencji zasiadał w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, a w trzeciej kadencji w Komisji Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz w Komisji Przemysłu Lekkiego, Rzemiosła i Spółdzielczości Pracy. Został odznaczony Orderem Budowniczych Polski Ludowej i Orderem Sztandaru Pracy II Klasy.

Stanisław Miłostan a czerwiec ‘56

Rankiem 28 czerwca 1956 w Zakładzie Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego wybucha strajk, który przeradza się w protest ludzi przeciwko władzy. Został on w Poznaniu krwawo stłumiony, ale nie tylko tam podniosły się głosy sprzeciwu. Także i w Środzie ludzie postanowili wyjść na ulice. Jak opisał Przemysław Zwiernik w biuletynie “Poznański czerwiec 1956 roku” w godzinach popołudniowych i wieczornych 28 czerwca 1956 roku mieszkańcy Środy zaczęli gromadzić się na Rynku, głośno dyskutując o wydarzeniach w stolicy wielkopolski. Zatrzymywali wracające od strony Poznania samochody i wypytywali o te wydarzenia. Późnym wieczorem pod siedzibą KP PZPR w Środzie zebrało się 100 osób. Liczba ludzi, która wychodziła na ulice rosła, zatrzymywali oni pojazdy KBW jadące przez Środę do Poznania. Jeden z protestujących miał powiedzieć do zatrzymanego żołnierza “po co jedziecie do Poznania, tam się krew leje kobiet, dzieci i robotników”.

Do protestujących średzian wyszedł Stanisław Miłostan i zaczął przemawiać, obwiniając za wydarzenia w Poznaniu “wrogów klasy pracującej”. Protestujący średzianie przeszli na ulicę Dąbrowskiego zatrzymując samochody, wezwano więc milicję, która do północy rozpędziła protestujących, dokonując jednocześnie zatrzymań prowokatorów i wszczynając przeciw nim śledztwa. 2 lipca w niektórych zakładach średzkich wprowadzono rezolucje, w których domagano się ukarania osób, które brały udział w protestach. Stanisław Miłostan podczas strajku w fabryce w Kostrzynie pojechał na miejsce i w krótkim czasie udało mu się powstrzymać protesty i robotnicy wrócili do pracy.

W 1959 roku podczas zjazdu KP PZPR w Środzie przemowę Stanisława wyemitowało Radio Polskie. Nagranie można odsłuchać w czytelni Archiwum Narodowego w Poznaniu. Stanisław Miłostan zmarł 1 lipca 1963 roku, przerywając w połowie swoją drugą kadencję posła na sejm RP. Został pochowany w kwaterze Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Środzie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%