W czwartek przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. 8 maja 1945 roku o godzinie 22:30 czasu środkowo-europejskiego podpisany został akt bezwzględnej kapitulacji Niemiec.
Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie (nadal toczyły się walki z Japonią). Z tej okazji 8 maja w Polsce obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięstwa.
Na Starym Rynku w Środzie o godzinie 10:00 rozpocznie się uroczystość patriotyczna, podczas której odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, którą we wtorek zamontowano na budynku Sądu Rejonowego. Tablica ta upamiętnia mieszkańców Ziemi Średzkiej – ofiar II wojny światowej, skazanych w latach 1940-43 przez Niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu na karę śmierci wykonaną poprzez ścięcie na gilotynie w więzieniach w Dreźnie i Poznaniu.
Inicjatorem upamiętnienia bohaterów, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę, jest Andrzej Gogulski, który przygotował też scenariusz czwartkowej uroczystości na Starym Rynku. W ceremoniale wojskowym zaplanowano Apel Poległych oraz salwę honorową. W tym wydarzeniu udział weźmie 6. Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych stacjonujący w Śremie.
Udział w uroczystości zapowiedzieli także członkowie rodzin osób, których nazwiska znalazły się na tablicy.
U dołu tablicy wspomniano setki innych mieszkańców Ziemi Średzkiej, którzy stracili żywcie w walce z okupantem. Mowa tu o pomordowanych w Forcie VII w Poznaniu, w Obozie Karnym w Żabikowie oraz innych obozach koncentracyjnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz