Zamknij

Planty – kultowy średzki park

12:14, 12.02.2023 Aktualizacja: 12:15, 12.02.2023
Skomentuj Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego

Na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Komunalnej w Środzie, w dziale PARKI, nie zobaczymy zdjęć najciekawszego spośród, i tak niewielu, średzkich parków. Zobaczymy tam parki: Starościński, Nowe Łazienki, Łazienki, Ewangelicki i Łabędzie. Parku „Planty” tam nie ma. Nie wiem dlaczego i nie zamierzam w to wnikać. Wśród rodowitych średzian ten kultowy park (nie waham się użyć tego przymiotnika) specjalnej reklamy nie potrzebuje. Planty, choć obecnie zadbane i wyposażone w niezbędne obiekty małej architektury, ciągle jednak nie mają szczęścia do ambitniejszych pomysłów. Oczywiście mam tu na myśli deficyt propozycji dla osób, które nie korzystają z placów zabaw, boisk czy siłowni. Chciałyby natomiast posłuchać, innej niż disco polo, muzyki, obejrzeć sztukę teatralną lub skorzystać z oferty kina sezonowego. Wkrótce pojawią się możliwości, aby takie formy kultury zagościły w Środzie na stałe, i to w plenerze.

Powstał wreszcie projekt, aby w miejscu byłej Muszli Koncertowej, wybudować kameralny amfiteatr. Moim zdaniem, to ogromna szansa na ożywienie nie tylko Plant, ale całego, niemrawego latem, Miasta. Należy jednak wiedzieć, że sama budowa amfiteatru, to najłatwiejsze zadanie. Po jego wzniesieniu pojawi się znacznie większe wyzwanie, za którego realizację odpowiedzialni będą animatorzy średzkiej kultury. To ich zadaniem będzie przygotowanie dla nas, potencjalnych odbiorców, możliwie jak najciekawszej oferty. Będę trzymał kciuki za powodzenie tego projektu, bo świetna lokalizacja i historia Plant zobowiązują do nietuzinkowych rozwiązań… .

Przypomnę jeszcze Państwu, że powstanie Plant było konsekwencją rozbiórki murów miejskich. Do ich likwidacji przystąpiono na przełomie XVIII i XIX wieku. Proces rozbiórki rozpoczął się w 1796 roku i trwał wiele lat. Z inicjatywy księdza Teofila Kegla tereny znajdujące się w pasie przyległym do murów i fosy, otaczających kiedyś nasze miasto, zostały uporządkowane i w dużej części przeznaczone na miejsce wypoczynku i przechadzek dla wielu pokoleń średzian. Aby upamiętnić ich inicjatora, na terenie Plant umieszczono obelisk ku czci księdza Teofila Kegla. Ta historia jest dla nas średzian wielkim zobowiązaniem!

Pokazując Państwu jak wyglądały Planty przed kilkudziesięciu laty i jak wyglądają współcześnie, pragnę zwrócić uwagę zarówno na ich nieprzemijające piękno, jak i ogromny potencjał.

                                                                                                             Paweł Łukaszewski

Zdjęcia z archiwum Pawła Łukaszewskiego

(PŁ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%