Zamknij

Historia średzkiego harcerstwa

07:52, 04.01.2023 Aktualizacja: 07:52, 04.01.2023

HISTORIA ŚREDZKIEGO HARCERSTWA, TO PRZEDE WSZYSTKIM HISTORIA NAD PODZIW AKTYWNYCH LUDZI

Pierwsza drużyna skautów im. Henryka Sienkiewicza powstała w Środzie 19 maja 1916 roku. Na jesieni tego samego roku powstała w naszym mieście pierwsza drużyna skautek im. Marii Konopnickiej. W dniu wybuchu II wojny światowej (1 września 1939 roku), Hufiec Harcerzy w Środzie liczył po 3 drużyny harcerzy i harcerek oraz jedną gromadę zuchów. Po zakończeniu drugiej wojny światowej niezwłocznie reaktywowano działalność średzkiego hufca.

W niniejszym wspomnieniu pragnę przypomnieć Państwu dwa powojenne wydarzenia i jak zawsze zobrazuję je kilkoma, jak sądzę, bardzo interesującymi fotografiami. Pragnę przy tym podkreślić, że głównym bohaterem tej retrospekcji są przede wszystkim ludzie, a nie uroczystości. Dlatego też na wybranych przeze mnie fotografiach, znaczna część czytelników z pewnością rozpozna znane sobie osoby. Osoby, które jeszcze przed II wojną światową współtworzyły historię średzkiego harcerstwa. W tym miejscu pragnę zwrócić Państwa uwagę na widocznego na kilku zdjęciach pana Stanisława Rexa. To postać nie tylko powszechnie znana, ale także bardzo zasłużona dla przedwojennego i powojennego skautingu.

Pierwsze 3 fotografie pochodzą z 1967 roku i przedstawiają obchody „Dnia Harcerza”. Obchody te zorganizowano z niebywałą pompą. Dowodzi tego zarówno miejsce uroczystości, jak i liczny udział przedstawicieli średzkiego hufca oraz lokalnych władz. Główną areną tej uroczystości był Plac Miłostana (obecnie Stary Rynek). Do 3 zdjęć upamiętniających tę uroczystość dołączam fotografię grupy dziewcząt, uczestniczek jednego z organizowanych w ówczesnych latach obozu harcerskiego.

Kolejnych 5 fotografii jest przypomnieniem „Uroczystego Jubileuszu 65-Lecia Harcerstwa Średzkiego”. Obchody te odbyły się w dniach 12 i 13 września 1981 roku, a więc w bardzo dramatycznym okresie dziejów naszego Państwa (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny). Obejmowały one między innymi: przemarsz pod obelisk harcerski i odsłonięcie tablicy pamiątkowej; otwarcie obozu harcerskiego; spotkanie harcerzy działających w latach 1916-1970 oraz otwarcie wystawy przypominającej 65-letni dorobek Hufca ZHP w Środzie. Bacznie przyjrzyjmy się uczestnikom tego wydarzenia, są tam liderzy średzkiego harcerstwa.

Harcerstwo w naszym mieście ma już ponad 100-letnią historię i tradycję. Nie wdając się w polityczno-ideologiczne uwarunkowania związane z funkcjonowaniem najpierw przedwojennego, a później powojennego harcerstwa nie ulega dla mnie wątpliwości, że kreatorami skautingu w naszym mieście byli przede wszystkim ludzie o niespożytej energii i nietuzinkowym, społecznikowskim zapale. Ludzie posiadający też umiejętność propagowania wytrwałości, odwagi, uczciwości i umiłowania swej ojczyzny – w każdych czasach! I to właśnie o nich jest to wspomnienie. Na zdjęciach z pewnością odnajdziecie Państwo nie tylko swoich harcerskich przełożonych, ale także swych krewnych, przyjaciół, znajomych… .

                                                                      Paweł Łukaszewski

Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum Pawła Łukaszewskiego

(PŁ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%