Zamknij

Plenerowe widowiska w Gieczu

14:32, 01.01.2023 Aktualizacja: 14:36, 01.01.2023

Giecz, niewielka wioska w gminie Dominowo w Powiecie Średzkim, to prawdziwa perła na historycznej mapie Polski. Obok Gniezna i Poznania to jeden z najważniejszych piastowskich grodów. Początki Giecza sięgają lat 60. IX wieku. Ten odległy czas wyznacza jednocześnie początki państwa polskiego.

Tematem tego materiału nie będzie jednak przypomnienie piastowskiej świetności tego grodu, a pragnę tu wspomnieć o wydarzeniach mniej odległych, choć bardzo często nawiązujących do wspaniałej przeszłości tej osady.

Cofnijmy się zatem do lat 60. i 70. XX wieku. Na kulturalnej mapie ówczesnego Powiatu Średzkiego Giecz odgrywał (podobnie jak dziś) ogromnie ważną rolę. Jeśli organizowano jakieś wydarzenia o charakterze historycznym, to jednym z pierwszych lokalizacyjnych wskazań był Giecz. Wiem o tym od mojego ojca, Henryka Łukaszewskiego, który jako pracownik Powiatowego Domu Kultury, współorganizował w Gieczu zarówno widowiska nawiązujące do chlubnej przeszłości tej osady, jak i… festiwale muzyczne. Przypomnę kilka z tych wydarzeń.

Artystyczną dominantą Giecza były, i nadal są, widowiska plenerowe. W swoich archiwach posiadam kilka pamiątek związanych z prezentacją widowiska pod tytułem „KOŁODZIEJ CZAS”. Premiera tego dramatu historycznego odbyła się w Gieczu 15 września 1963 roku. Wśród wykonawców znaleźli się między innymi Zespół Teatralny przy Powiatowym Domu Kultury w Środzie oraz Chór Męski „Arion” z Poznania. Współorganizatorami tego widowiska byli: Powiatowy Domu Kultury w Środzie, poznański Pałac Kultury oraz średzkie zespoły regionalne.

Kolejnym, bardzo popularnym widowiskiem adresowanym przede wszystkim dla młodszej widowni, były prezentacje zespołów muzycznych spod znaku „Mocnego uderzenia”. Prezentacje te nazywały się GITARIADY i przyciągały mnóstwo sympatyków muzyki bigbitowej.

Giecz był również miejscem docelowym wiosennych rajdów, organizowanych przez szkoły średnie. Taki rajd, pod szyldem GIECZ-72, odbył się na przykład wiosną 1972 roku, a jego zwieńczeniem była, a jakżeby inaczej, prezentacja widowiska o charakterze historycznym.

Tradycja organizowania w Gieczu plenerowych widowisk przetrwała do dziś. Jeśli się nie mylę, to w tym roku odbyła się dwunasta już edycja widowiska pod nazwą DZIADY. Ta rekonstrukcja przedchrześcijańskich zwyczajów pogrzebowych oraz obrzędów związanych z kultem zmarłych prezentowana jest w Osadzie Edukacyjnej Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu.

Wspomnę jeszcze o uroczystościach organizowanych w Gieczu przez Starostwo Powiatowe w Środzie. Przypomnę tę, którą pamiętam najlepiej. Otóż podczas pełnienia przeze mnie funkcji Starosty Średzkiego Giecz był miejscem spotkania lokalnych samorządowców. Spotkanie odbyło się podczas DNI POWIATU ŚREDZKIEGO i na pewno o nim kiedyś przypomnę.

                                                                                                     Paweł Łukaszewski

Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum Pawła Łukaszewskiego

(PŁ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%