Zamknij

Chruszczow i delegacja Dahomej...w Pławcach?

08:57, 12.12.2021 . Aktualizacja: 21:17, 12.12.2021

Nie, to nie żart. To naprawdę miało miejsce. W 1959 roku w Pławcach gościł Nikita Chruszczow, Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, a kilka lat później gościła tu rządowa delegacja państwa Dahomej.

Co Chruszczow robił w Pławcach? Co więcej – co delegacja afrykańskiego kraju, który teraz funkcjonuje pod nazwą Benin, robiła w Pławcach? Obie wizyty zostały uwiecznione na fotografiach, które pan Paweł Łukaszewski znalazł w albumach pozostawionych przez ojca, Henryka Łukaszewskiego. Spośród kilkudziesięciu zdjęć pan Paweł przysłał kilka, które dokumentują te wydarzenia.

Nikita Chruszczow w Pławcach?!

Trudno uwierzyć, że tak ważna dla ZSRR osoba odwiedziła małą miejscowość położoną w sercu Wielkopolski. Warto przypomnieć w tym miejscu, że Nikita Chruszczow przejął władzę w ZSRR po śmierci Józefa Stalina, jednego z najbardziej krwawych przywódców radzieckich. Nikita Chruszczow wizytę w Wielkopolsce rozpoczął od Poznania, gdzie trzy lata wcześniej władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej brutalnie stłumiły robotniczy strajk – zwany Poznańskim Czerwcem 56. Podczas tego powstania zginęło 57-u jego uczestników.

Wizyta Chruszczowa miała ocieplić zarówno wizerunek zbrodniczego systemu komunistycznego, jak i jego przywódców. Chruszczow gościł w Wielkopolsce 18 lipca 1959 roku. Najpierw odwiedził Poznań, a później, między innymi, gościł w Pławcach, gdzie wizytował spółdzielnię rolniczą. Podczas swego wystąpienia w Pławcach, zachęcał między innymi do uprawy kukurydzy i zapraszał rolników do ZSRR, aby zapoznali się z pracą tamtejszych kołchoźników.

W swoich zbiorach pan Paweł odnalazł kilka fotografii, które przypominają ówczesną wizytę radzieckiego przywódcy. Niestety ich jakość nie jest najlepsza, ponieważ organizatorzy nie pozwalali robić zdjęć. Wbrew temu zakazowi, ojciec pana Pawła robił te zdjęcia z ukrycia. Prezentujemy trzy fotografie z wizyty Chruszczowa. Na jednej z nich widoczny jest ówczesny Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – Władysław Gomółka. Zarówno panu Pawłowi jak i redakcji GPŚ nie udało się ustalić powodów obecności Gomółki na tym spotkaniu. Może czytelnicy Głosu rozwiążą tę zagadkę, a może rozpoznają się na zdjęciach?

Wizyta Chruszczowa w Pławcach, w tle dwór

Przemówienie Chruszczowa, obecny też Gomułka?

Zdjęcia robił z ukrycia Henryk Łukaszewski

Po publikacji artykułu w gazecie otrzymaliśmy taki list:

Z REDAKCYJNEJ POCZTY

Witam.
Zdjęcie górne "wjazd do Pławiec" jest zrobione w tle bocznej ściany dworu w Pławcach, który był wtedy siedzibą Szkoły Podstawowej. Aktualne zdjęcie dworu w załączeniu. Z opowiadania moich znajomych wiem, że na przyjazd Chruszczowa do Pławiec zwożono z powiatu zwierzęta hodowlane i maszyny rolnicze, a przez wiele lat po jego wizycie Rolnicza Spółdzielnia dostawała z ZSRR worek nasion kukurydzy.
Na dolnym zdjęciu jest Piotr Jaroszewicz ówczesny premier PRL, a na środkowym jest Władysław Gomułka sekretarz KC PZPR. - Jerzy Szymański

Dwór w Pławcach w 2021 roku

Reprezentacja kraju, o którym nikt nie słyszał

Pławce, ponad pół wieku temu, gościły również wielu innych, bardzo ważnych, gości. Z pewnością dla wielu będzie to kolejna niespodzianka, ale tymi ważnymi gośćmi była rządowa delegacja państwa Dahomej. Państwa, które znajduje się w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, a jego nowa nazwa, od 1975 roku, to Benin. Kraj ten leżący dawniej przy Zatoce Niewolniczej właśnie tym parał się przed wprowadzeniem 13 poprawki do konstytucji amerykańskiej w 1865 roku i jeszcze trochę czasu potem, gdyż jak wiadomo ta poprawka nie od razu weszła w życie. Później Dahomej stał się krajem, którego głównym środkiem dochodu do dziś jest rolnictwo.

Tak nietypowa delegacja musiała być prawdziwym wydarzeniem

Być może powód tej wizyty był związany właśnie z rozwojem rolnictwa, ponieważ w latach, w których te odwiedziny mogły mieć miejsce Dahomej był państwem o ustroju republiki ludowej. Niestety, ani redakcji ani panu Łukaszewskiemu nie udało się ustalić, kiedy dokładnie delegacja z Dahomeju dotarła do Pławiec. Na podstawie informacji dotyczących historii tego państwa można wnioskować więc, że wizyta ta odbyła się w latach 60. ubiegłego wieku. Natomiast w jaki sposób do niej doszło, i w dodatku na tak wysokim poziomie dyplomatycznym, oraz kto w niej uczestniczył ze strony gospodarzy i przedstawicieli rządu państwa Dahomej, niestety nie wiadomo.

Delegację witano po staropolsku, chlebem i solą

Mamy jednak nadzieję, że przypomnienie średzianom tej wizyty pozwoli dowiedzieć się o niej znacznie więcej. Czekamy na wasze komentarze i zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Dahomejczykom chyba się u nas podobało?

MOŻECIE TEŻ DO NAS NAPISAĆ ZA POMOCĄ ZAKŁADKI PONIŻEJ: 

[DAWNY]1639295744070[/DAWNY]

LICZYMY, ŻE POMOŻECIE NAM ROZWIKŁAĆ TĘ ZAGADKĘ!
 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%