Zamknij
REKLAMA

Budowa Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie

12:54, 03.09.2021 | M.B
REKLAMA

Rozpoczęcie budowy Szkoły Podstawowej nr 3 1964

Początek roku szkolnego to świetna okazja, aby przypomnieć historię powstania jednej ze średzkich szkół. Chodzi tu o Szkołę Podstawową nr 3 w Środzie Wielkopolskiej. Oddano ją do użytkowania w 1964 roku, a nowy rok szkolny rozpoczął się z niewielkim poślizgiem, bo 21 września 1964 roku. Patronem „Trójki” został Aleksander Zawadzki, generał dywizji ludowego Wojska Polskiego, wiceprezes Rady Ministrów, a przede wszystkim aktywny działacz komunistyczny. W tamtych latach, tylko z „taką” bowiem biografią można było zostać patronem zakładu pracy lub szkoły. No cóż, patroni się zmieniali, ale szkoły pozostały do dziś. Szkoła powstała jako Pomnik Tysiąclecia Polskiego i początkowo posiadała 15 sal lekcyjnych, stołówkę, salę gimnastyczną, świetlicę i trzy pracownie.Początkowo, ponieważ później przeszła rozbudowę i w efekcie niemałą metamorfozę. Dzisiaj „Trójka” to bardzo nowoczesna oraz przyjazna uczniom i nauczycielom szkoła.

Prace przygotowawcze do budowy Trójki

Cały proces budowy placówki rozpoczął się w 1964 roku, kiedy to na sesji Rady Miejskiej Narodowej powołano Komitet Budowy Szkoły Tysiąclecia w Środzie Wielkopolskiej.

Pan Paweł Łukaszewski zwraca uwagę szczególnie na etap początkowy budowy szkoły. A dlaczego, na tym właśnie etapie?

Powód jest prozaiczny, otóż towarzysząc mojemu ojcu, Henrykowi Łukaszewskiemu, jako kilkuletnie dziecko, bacznie przyglądałem się kolejnym fazom budowy „Trójki”. Moim pragnieniem było, aby uczyć się właśnie w tej szkole. Z zaciekawieniem przyglądałem się pracy ciężkiego sprzętu i wznoszeniu kolejnych kondygnacji. Oczywiście, gdyby nie fotografie wykonane przez mojego ojca, podczas realizacji robót budowlanych, nie pamiętałbym wszystkich tych szczegółów.

Wkrótce potem pan Paweł Łukaszewski spełnił swoje marzenie dziecięce, gdyż został uczniem nowej, pachnącej szkoły, której budowę tak pilnie obserwował. Po prawie 60 latach pokaże Wam, Czytelnicy unikatowe fotografie ukazujące początkowe prace budowlane wraz z uroczystością wmurowania aktu erekcyjnego. To wydarzenie odbyło się już w trakcie dosyć zaawansowanych prac budowlanych.

Wmurowania aktu erekcyjnego dokonali między innymi, Henryk Rozwens, kierownik nowo powstającej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Stanisław Miłostan, ówczesny Pierwszy Sekretarz Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, poseł na Sejm i działacz komunistyczny. W tym miejscu koniecznie należy przypomnieć, że Pan Henryk Rozwens funkcję kierownika Szkoły Podstawowej Nr 3 pełnił w latach 1964-1967, a po obaleniu komunizmu był między innymi redaktorem naczelnym Nowego Kuriera Średzkiego.

Ukończona budowa Szkoły Podstawowej nr 3 w 1965

Dziś szkoła ta jest miejscem nowoczesnym, przyjaznym wszystkim uczniom i rodzicom, a także nauczycielom. Bardzo mocno dba o harcerskie tradycje placówki i może się pochwalić wieloma sukcesami. Jeszcze przed wakacjami w wyniku głosowania uczniów szkoła zyskała nowego patrona i niebawem zmieni swoją nazwę na Szkoła Podstawowa nr. 3 im. Ignacego Łukasiewicza w Środzie Wielkopolskiej.

Paweł Łukaszewski

Monika Banaszyńska

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%