Zamknij

Środa Wielkopolska u progu XXI wieku – część II

06:30, 14.12.2024 Aktualizacja: 13:40, 18.12.2024
Skomentuj Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego

Przyznam, że nie myślałem o opracowaniu drugiej, a tym bardziej trzeciej części artykułu, który kilka tygodni temu ukazał się pod takim samym, jak ten powyżej, tytułem. Do jego kontynuacji zachęciło mnie spore zainteresowanie jakie wzbudziło zdjęcie, które opublikowano w internecie jako pilotaż materiału przypominającego Środę z lat 90. Pochodzi ono z początku ostatniej dekady XX wieku i przedstawia fragment ulicy Czerwonego Krzyża.

Dzisiaj kolejna porcja fotografii przypominających nasze miasto u progu obecnego stulecia. Uznałem, że jeszcze co najmniej kilkanaście spośród znajdujących się w moich zbiorach, kolorowych fotografii zasługuje na publiczną prezentację. A zasługują na nią dlatego że bardzo trafnie charakteryzują Środę z przełomu XX i XXI wieku. Nasze miasto utrwalono tam zarówno w szerszej perspektywie, jak i w bardziej konkretnych odsłonach. Odsłonach dzięki którym możemy zobaczyć m.in. elewacje, powszechnie znanych w Środzie, budynków. Być może niektórzy z Czytelników, podobnie jak ja, w prezentowanej tu retrospekcji wyczują ten specyficzny, małomiasteczkowy klimat. Z perspektywą… przyszłej stolicy Powiatu Średzkiego.

Wszystkie zdjęcia są interesujące, choć w moim odczuciu na szczególne wyróżnienie zasługuje pięć z nich. Spośród tych pięciu, aż trzy prezentują ten sam niewielki budynek przy ulicy Dolnej, w którym mieścił się przed laty bardzo popularny sklepik. Zdjęcia elewacji tego budynku wykonano w momencie gdy była bardzo pomysłowo „udekorowana”. Zawieszone na elewacji budynku rowery przyciągały wzrok klientów… i to nie tylko w okresie komunijnym.

Bardzo klimatyczne są również fotografie prezentujące Stary Rynek. Szczególnie urzeka mnie ta, która uwypukla nieprzeciętne walory naszego reprezentacyjnego placu. Wieczorowa pora, piękne kamienice oraz blask stylowych lamp nadają temu miejscu wymiar dostojny i tajemniczy.

Interesująca jest również fotografia przedstawiająca szeroką perspektywę naszego miasta. W tym przypadku obiektyw aparatu fotograficznego skierowany jest na Wieżę Ciśnień.

W latach 90. ubiegłego wieku Środa Wielkopolska, jak wiele innych polskich miast, zaczęła się intensywnie rozwijać. Ten rozwój stymulowały prężnie rozwijające się firmy. Wśród nich także te, które rekrutowały pracowników spoza Środy i Powiatu Średzkiego. Okazało się, że nasze miasto jest nie tylko sypialnią dla wielu osób i rodzin związanych z Poznaniem, ale także zamiejscowi pracownicy średzkich zakładów podejmują decyzje o zamieszkaniu w Środzie. To z kolei zdynamizowało rozwój średzkiego rynku mieszkaniowego. Zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe oraz towarzyszące im obiekty o funkcjach handlowo-usługowych.

Kolejny, znaczący impuls prorozwojowy wywołała reforma administracji publicznej. Z dniem 1 stycznia 1999 roku przywrócono Środzie status stolicy powiatu. W efekcie nasze miasto stało się ważnym centrum usług administracyjnych, także dla mieszkańców sąsiednich gmin. Pojawiły się nowe i to zarówno społeczne, jak i gospodarcze możliwości. Rodzi się tylko pytanie, czy tę nadspodziewanie sprzyjającą koniunkturę potrafiliśmy dobrze, także pod względem urbanistycznym, wykorzystać?

                                                                           Paweł Łukaszewski

Zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego

[ZT]17827[/ZT]

 

(P.Ł.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%