Zamknij

Historia jednej pocztówki

21:07, 01.11.2024 P.Ł. Aktualizacja: 21:39, 03.11.2024
Skomentuj

Nie lada niespodziankę sprawiła mi moja chrześniaczka, kupując na Allegro pocztówkę, którą jej pradziadek, a mój dziadek Franciszek Łukaszewski wysłał w 1920 roku do znajomych w Murowanej Goślinie.

Pocztówka ta ma podwójne znaczenie. Po pierwsze przypomina rodzinną historię dotyczącą planów nabycia przez naszego dziadka kamienicy usytuowanej na Starym Rynku w Środzie (obecnie na parterze tego budynku znajduje się sklep „U Waldka”), a po drugie przedstawia ówczesny wygląd północno-wschodniego narożnika naszego reprezentacyjnego placu.

Pomimo ponad stuletniego „żywota” pocztówka znajduje się w bardzo dobrym stanie. W efekcie zdjęcia, które jej zrobiłem są bardzo dobrej jakości i dość wyraźnie pokazują detale architektoniczne kamienic usytuowanych w tej części salonu naszego miasta.

Postanowiłem pokazać Państwu zarówno widok całej pocztówki, jak i jej powiększone elementy przedstawiające przepiękne kamienice, które w prawie niezmienionej formie zachowały się do dzisiaj. Dla porównania pokażę Państwu aktualne zdjęcie północno-wschodniego narożnika Starego Rynku oraz znajdujących się w tym miejscu kamienic.

Z odręcznych dopisków wykonanych przez Franciszka Łukaszewskiego na prezentowanej tu pocztówce wynika, że po sfinalizowaniu zakupu znajdującej się na Starym Rynku kamienicy planował uruchomić w niej restaurację. Z opowiadań mojej babci Anastazji Łukaszewskiej pamiętam natomiast, że pomysł ten bardzo mocno przypadł jej do gustu.

Jak to często w życiu bywa, to co pozornie piękniejsze nie musi być czymś bardziej pożądanym. I tak było w tym przypadku. Ostatecznie, na początku lat 20. XX wieku, dziadek kupił kamienicę przy ulicy Kilińskiego 13. To właśnie pod tym adresem powstała oberża „Pod Księciem Józefem Poniatowskim”. O takim rozstrzygnięciu zadecydowało bezpośrednie sąsiedztwo targowiska, które znajdowało się w północnej części obecnego Parku Planty. To tutaj, zdaniem dziadka, był lepszy biznesowy potencjał – w postaci dużej liczby klientów przyszłej oberży i kręgielni. Czas pokazał, że to dziadek miał rację. A babcia? No cóż, z takiego obrotu sprawy nie była zadowolona, ale swego męża zawsze wspierała. Także w utrzymaniu domu usytuowanym na Przedmieściu Poznańskim.

                                                                                                       Paweł Łukaszewski

Zdjęcia: Paweł Łukaszewski

(P.Ł.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%