Gułtowy to licząca nieco ponad tysiąc mieszkańców wioska w gminie Kostrzyn. Od końca XIX wieku do 1975 roku administracyjnie związana była ze Środą. Przypomnę, że do 1975 roku Kostrzyn należał do powiatu średzkiego. Tym samym mieszkańcy najpierw gromady, a potem sołectwa Gułtowy byli klientami średzkich urzędów i instytucji. Likwidacja powiatów w 1975 roku związki te, mówiąc delikatnie, bardzo ograniczyła. Reaktywowanie powiatów w 1999 roku niestety nie przywróciło przynależności Kostrzyna do powiatu średzkiego. Mieszkańcy Kostrzyna chcieli należeć do powiatu poznańskiego ziemskiego i wolę tę uszanowano.
Wizytówką wsi Gułtowy, i jak sądzę całej gminy Kostrzyn, jest barokowy pałac, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Autorem projektu tego nietuzinkowego obiektu był pruski architekt Ignacy Graff. Ostatnim właścicielem Pałacu w Gułtowach był wojewoda poznański Adolf Bniński. Jego przodkowie byli właścicielami Gułtów, stąd też obiekt ten nazywany jest także Pałacem Bnińskich.
Ze względu na charakter pracy mojego ojca zdarzało się, że jako dziecko przyjeżdżałem z nim do Gułtów. Oczywiście głównym celem tych wizyt był Pałac. W tamtych czasach obiekt ten jawił mi się jako monumentalny i bardzo zadbany. Wynikało to zapewne z faktu, iż na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przeprowadzono w nim gruntowny remont. Zarządca Pałacu dbał nie tylko o jego zewnętrzny wygląd, ale także o stylowe wnętrza i wyposażenie. Pamiętam, że Pałac Bnińskich był siedzibą Kombinatu PGR Gułtowy. Znajdowała się w nim m.in. stołówka dla pracowników Kombinatu oraz restauracja „Kasztelania”.
Mój ojciec był zauroczony architekturą i majestatycznością Pałacu w Gułtowach. Nieustannie robił mu zdjęcia, a jego fascynacja tym obiektem była tak wielka, że przyjęcie weselne swojego syna zorganizował w restauracji „Kasztelania”. Notabene mój (bo o moją osobę tu chodzi) ślub kościelny również odbył się w Gułtowach, w zabytkowym kościele pw. św. Kazimierza. To wszystko powoduje, że wioska Gułtowy, a w szczególności Pałac Bnińskich i okalający go park czynią te miejsca niezmiernie dla mnie ważnymi, wyjątkowymi, wręcz sentymentalnymi.
Zaprezentuję dziś Państwu jedenaście fotografii Pałacu Bnińskich w Gułtowach. Wszystkie zostały wykonane w latach 70. XX wieku przez mojego ojca Henryka Łukaszewskiego. Być może także Państwu, Czytelnikom Głosu Powiatu Średzkiego, obejrzenie tych zdjęć przywoła jakieś dobre wspomnienia?
Paweł Łukaszewski
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz