Zamknij

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie - część pierwsza

06:25, 21.09.2024 P.Ł. Aktualizacja: 19:43, 22.09.2024
Skomentuj Fot. Henryk Łukaszewski Fot. Henryk Łukaszewski

„Z wielkim zadowoleniem i entuzjazmem społeczeństwo Środy przyjęło inicjatywę budowy nowej szkoły”. Tymi słowami Henryk Łukaszewski rozpoczął opisową część wykonanego przez siebie albumu. Albumu w całości poświęconego nie tylko budowie oraz uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego, ale także pierwszym dniom funkcjonowania Szkoły Podstawowej Nr 3 w Środzie Wielkopolskiej. Jego praca zachowała się w formie kilku zapisanych kart i kilkunastu pożółkłych fotografii.

Intencją mojego ojca było, aby wzmiankowany album stał się „… małą kartą historii, tej pięknej inicjatywy jaką była budowa naszej nowej szkoły w Środzie”. Od momentu przystąpienia do robót ziemnych i fundamentowych, czyli od marca 1963 roku, do oficjalnego otwarcia szkoły, które odbyło się 17 października 1964 roku Henryk Łukaszewski fotografował wszystkie etapy budowy tego obiektu. Inwestorem budowy szkoły, której pierwszym patronem był Aleksander Zawadzki, uczyniono „Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Środzie Wielkopolskiej”. Decyzja o jej powstaniu wpisywała się w ogólnopolski program „1000 szkół na 1000 – lecie Państwa Polskiego”. Uroczystość otwarcia „Trójki” odbyła się z wielką pompą i zgromadziła wielu gości. Wśród przedstawicieli władzy nie zabrakło Stanisława Miłostana, ówczesnego Pierwszego Sekretarza Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To on w asyście kilku innych oficjeli, latem 1963 roku, najpierw podpisał, a potem dokonał wmurowania aktu erekcyjnego, czyli dokumentu oficjalnie rozpoczynającego budowę nowej szkoły.

O historii budowy i przygotowaniach do otwarcia „Trójki” pisałem już na łamach GPŚ kilka razy. Do każdego z tych artykułów dołączałem zdjęcia wykonane przez mojego ojca, który rejestrował poszczególne etapy realizacji tej inwestycji. Niestety, zachowała się jedynie część z nich, kilkanaście nie wróciło z wypożyczenia… Pomimo tego skompletowałem całkiem pokaźną teczkę ze starymi zdjęciami „Trójki”. Te które, jak sądzę, nie ujrzały jeszcze światła dziennego, z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, postanowiłem Państwu pokazać.

W pierwszej części niniejszej retrospekcji zaprezentuję fotografie przedstawiające wstępny etap robót budowlanych, polegający na niwelacji terenu oraz wykonaniu wykopów pod fundamenty, a także fotografie przedstawiające uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego. Z kielnią i cegłą w ręku zobaczymy towarzysza Stanisława Miłostana.

To co na prezentowanych dziś fotografiach zwraca moją szczególną uwagę, to… nieogrodzony teren budowy. Ze zgrozą patrzę na fotografie dzieci bawiących się na hałdach ziemi i biegających obok ciężkiego, budowlanego sprzętu. Jeśli chodzi o uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, to rzuca się w oczy nachalna, PRL-owska symbolika oraz masowy udział średzian. Świetnym pomysłem organizatorów tej uroczystości było wykorzystanie naturalnej scenografii, w postaci pierwszych nadziemnych elementów powstającego obiektu. W drugiej części pokażę Państwu końcowy efekt budowy i... pierwszych pierwszoklasistów.

                                                                                     Paweł Łukaszewski

(P.Ł.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%