Średzka Bazylika była już bohaterem dwóch moich wcześniejszych artykułów. Pokazałem ją na czarno-białych fotografiach. Pochodzą one z czasów, gdy miała jeszcze status Kolegiaty. Na fotografiach dołączonych do pierwszej części tego cyklu pomimo tego, że Kolegiata była jedynie elementem tła, to i tak wyraźnie dominowała. Natomiast na fotografiach pokazanych w drugiej części znajdowała się już na pierwszym planie i mogliśmy ją podziwiać w pełnej krasie. Była tam dostojna, majestatyczna i tajemnicza, a nastrój budowały między innymi warunki atmosferyczne.
Dzisiaj pokażę Państwu, jak średzka Bazylika wyglądała przed dwudziestu, trzydziestu laty na… kolorowych fotografiach. Ich autorem (z wyjątkiem ostatniej) jest mój ojciec Henryk Łukaszewski. O jego zauroczeniu ówczesną Kolegiatą świadczy nie tylko duża liczba wykonanych zdjęć, ale także waga jaką przywiązywał do kontekstu w jaki ten obiekt wpisywał. Tym kontekstem były nie tylko warunki atmosferyczne, ale także fantastyczne otoczenie, w szczególności Stary Rynek oraz prowadzące do Kolegiaty uliczki.
Zdjęcia które dzisiaj dla Państwa przygotowałem zostały wykonane w latach 90. ubiegłego wieku oraz w pierwszych latach obecnego stulecia. Zobaczymy na nich nie tylko proces montażu nowych, betonowych figur zwieńczających wieżę ówczesnej Kolegiaty, ale także elementy płyty Starego Rynku: uliczne lampy, kwietniki, siedziska i pomnik 700-lecia Środy.
Oglądając te kolorowe fotografie trudno nie ulec ich urokowi. Utrwalone na nich widoki przedstawiają bowiem najpiękniejsze obiekty w naszym mieście wraz z niekwestionowanym architektonicznym brylantem jakim jest Bazylika.
Na finiszu przygotowań tej trzyczęściowej, fotograficznej prezentacji pomyślałem o potrzebie zorganizowania wystawy poświęconej najpiękniejszemu w Środzie obiektowi budowlanemu. Nietrudno się domyślić o jaki obiekt tu chodzi. Liczba zdjęć, które na przestrzeni ponad stu lat temu kościołowi wykonano jest na pewno imponująca i pozwoliłaby na zorganizowanie ciekawej wystawy. Jej miejsce? Na przykład płyta Starego Rynku lub galeria „Kazamaty”. Jej tytuł? Proponuję taki: „Bazylika – perła średzkiej architektury”.
Obserwując świetną współpracę władz miasta i powiatu średzkiego z Powiatowym Archiwum Fotograficznym sądzę, że połączenie ich sił dałoby fantastyczny, promocyjny efekt. Jeśli ten pomysł kiedyś się zmaterializuje, to z chęcią udostępnię fotografie znajdujące się w moim archiwum.
Paweł Łukaszewski
[ZT]17271[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu glospowiatusredzkiego.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz