Zamknij

Sylwetki średzian na powojennych fotografiach

13:53, 16.07.2022 Paweł Łukaszewski Aktualizacja: 13:56, 16.07.2022

Przeglądając nasze fotografie, oprócz ciekawych architektonicznie obiektów, ważnych uroczystości, czy pięknych krajobrazów, możemy na nich zobaczyć przede wszystkim ludzi. Odzwierciedleniem czasów, w których żyli nasi przodkowie jest zawsze ich wygląd. Każdy wiek, czy nawet dekadę (szczególnie od momentu powstania kinematografu braci Lumiere), możemy zidentyfikować po charakterystycznych ubiorach, fryzurach, czy też po sposobie zachowania bohaterów filmów lub zdjęć. Jednak cechą, która najbardziej łączy ze sobą ludzi z różnych epok, co wyraźnie widać na posiadanych przez każdego z nas fotografiach, jest uśmiech i pogodne usposobienie. Przy czym zwykle nie ma znaczenia, czy to czas pokoju, czy niewoli. Dla mnie osobiście najlepszym tego dowodem są zdjęcia polskich oficerów, wykonane podczas II wojny światowej w niemieckim oflagu, a przesłane siostrze mojego ojca jako dowód, że w obozie jenieckim jest im całkiem dobrze… .

Przejdźmy jednak do, zawartego w tytule, sedna tego tematu. Przygotowując dla czytelników Głosu Powiatu Średzkiego zdjęcia wraz z notkami opisującymi prezentowane obiekty lub ważne wydarzenia spostrzegłem, że zdecydowana ich większość przedstawia sylwetki Średzian. Najczęściej podczas pracy, zabawy, spaceru, czy też w trakcie uprawiania sportu.

Moją szczególną uwagę przykuły fotografie przedstawiające Średzian krótko po zakończeniu II wojny światowej, a ściślej te fotografie, które wykonano na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Moi krewni, znajomi moich rodziców, czy zupełnie obcy ludzie – są na tych zdjęciach zwykle uśmiechnięci i radośni. Zastanawia mnie jednak, czy jest to tylko poza, po traumatycznych przeżyciach związanych z niemiecką niewolą, czy też przejaw nadziei wiązanej z przyszłością. Zapewne nie wszyscy zdawali sobie jeszcze sprawę z tego, że nadchodzą mroczne, stalinowskie czasy, że przez kolejnych 45 lat będziemy pod butem komunistycznej władzy. Tak czy inaczej na ówczesnych zdjęciach widzimy ludzi, którzy z ogromną nadzieją spoglądają w swoją przyszłość. Są pełni optymizmu i zamierzają pełnymi garściami czerpać z możliwości jakie stwarza budowa powojennej Polski. Na zdjęciach, które dla Państwa wybrałem widać ludzi zrelaksowanych, uśmiechniętych i, jak sądzę, bardzo szczęśliwych. Te powojenne fotki pokazują też naszych przodków, jako ludzi dbających o swój wizerunek i to nie tylko poprzez schludny, ale także zgodny z ówczesnymi trendami mody wygląd. Panie są zawsze szykowne i uśmiechnięte, a wytworni mężczyźni, w szarmanckich pozach, z radością adorują swoje piękne panie.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego

 

(Paweł Łukaszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%