Zamknij

Od Szkoły Katolickiej do Centrum Pomocy Rodzinie

01:04, 30.05.2022 Paweł Łukaszewski Aktualizacja: 01:12, 30.05.2022

Tytuł nawiązuje oczywiście do historii budynku, który znajduje się przy ulicy Szkolnej 2 w Środzie Wielkopolskiej i sąsiaduje z nieruchomością, na której usytuowana jest Kolegiata. Każdy kto udaje się do Kolegiaty od strony Przedmieścia Poznańskiego, że posłużę się historycznym określeniem tej części miasta, mija ten budynek, przynajmniej co niedzielę.

Oprócz świetnej lokalizacji, obiekt ten posiada bardzo ciekawą historię. Swoją siedzibę miały tu bowiem ważne instytucje wykonujące zadania o charakterze użyteczności publicznej. Najpierw mieściła się tutaj Szkoła Katolicka, a później Szkoła Rolnicza. Od momentu reaktywowania powiatów, czyli od 1-ego stycznia 1999 roku, swoją siedzibę ma tutaj (między innymi) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dla Powiatu Średzkiego.

Historię tego obiektu opisał ostatnio pan Andrzej Gogulski w II części „Dziejów Powiatu i Ziemi Średzkiej’, którą zatytułował: „Od pruskiej landratury do powiatu Niepodległej”. Ja natomiast chciałbym zwrócić Państwa uwagę na kilka kwestii budowlano-architektonicznych. W tym celu wybrałem kilka fotografii prezentujących ten obiekt w trzech różnych odsłonach. Pierwsze zdjęcie przedstawia przedwojenną Szkołę Katolicką, następne dwa przypominają czasy Szkoły Rolniczej, a kolejne dwa prezentują ten obiekt współcześnie.

Porównując prezentowane przeze mnie zdjęcia – cieszyć musi fakt, że budynek ten, na przestrzeni ponad 100 lat, nie zmienił się pod względem architektonicznym. Podczas prowadzonych tu, szczególnie po 1989 roku, robót budowlanych na pewno brano pod uwagę fakt, że omawiany obiekt znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatorską. Dlatego procesy inwestycyjne nie doprowadziły do zmiany bryły tego budynku i nie naruszyły zasadniczej struktury architektonicznej, w szczególności w zakresie jego frontowej fasady. Wprowadzone korekty, to tylko wykonanie nowego pionu kominowego i zamontowanie okien połaciowych. Z całą pewnością, to względy użytkowe wpłynęły na konieczność dokonania tych zmian.

Oprócz obiektu, który jest bohaterem tego materiału proszę zwrócić także uwagę na budynki sąsiednie. Nie trudno dostrzec, że zostały znacznie rozbudowane, a celem tych inwestycji było uzyskanie dodatkowej kubatury mieszkalnej. W mojej ocenie zarówno zmiany funkcji budynku, w której mieściła się kiedyś Szkoła Katolicka, jak i zmiany kształtu sąsiednich obiektów nie zaburzyły jakości zabudowy tej historycznej, i jakże klimatycznej, części Środy.

Jednak, aby ten klimat wyeksponować należy, oprócz odnowienia fasad okolicznych budynków, zmienić przeznaczenie placu znajdującego się przed ścianą frontową budynku PCPR. Ten arcyciekawy fragment naszego miasta zamiast funkcji drogowo-parkingowej powinien jak najszybciej zostać poddany rewitalizacji. Moim zdaniem mógłby tu powstać MIKROPARK. A więc miejsce pełne zieleni i kwiatów, z placem zabaw dla dzieci, wygodnymi siedziskami, mini fontanną, stylowym oświetleniem i koniecznie z całodobowym monitoringiem. Świetnie uzupełniłby on funkcje, jakie pełni obecnie Stary Rynek.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego

(Paweł Łukaszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ElaEla

0 0

Chodziłam tymi ścieżkami do Technikum w latach 70-tych. 08:59, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%