Zamknij
REKLAMA

Organizatorzy chcą zmobilizować jak największą liczbę osób

15:47, 23.10.2021 | .
REKLAMA

20 października 1939 roku na średzkim Rynku rozstrzelano 29 Polaków. Represje, terror a także mordy miały w społeczeństwie wzbudzić posłuszeństwo. Niemcy nie osiągnęli swojego celu, gdyż trafili na odważnego i walecznego przeciwnika. Niemniej zbrodnie z 17 września i 20 października odcisnęły piętno na psychice mieszkańców. Do dziś pamięć o ofiarach tamtych dni pozostaje w naszych sercach.

Nie można zapomnieć o innych ludziach, którzy oddali życie za Ojczyznę. Jedna osoba zastrzelona w Środzie 11 września, dwie osoby, które 18 września zginęły od kul najeźdźcy w Klęce i jedna osoba, która poniosła śmierć 13 października w Bronisławiu. Oczywiście w późniejszych działaniach wojennych liczba osób straconych znacznie wzrosła.

Pamięć o ofiarach zbrodniczych działań okupanta po raz dwunasty uczci Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radiem Poznań. Partnerem programu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a patronat honorowy nad tymi wydarzeniami objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. W ubiegłym roku do programu włączył się także Głos Powiatu Średzkiego.

Na czym on polega? Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” ma na celu upamiętnienie polskich obywateli II RP, zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Organizatorzy chcą zmobilizować jak największą liczbę osób, które w dniu 24 października zapalą znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach „Operacji Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu”. Co trzeba zrobić? Zapalić znicz i wykonać zdjęcie dokumentujące akcję, a następnie przesłać je na adres [email protected] W ten sposób kolejne pokolenia Polaków mogą podziękować ok. 40 tysiącom przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Kujawach, Pomorzu i Górnym Śląsku.

Więcej o akcji przeczytacie TUTAJ

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%