Zamknij

Młodzież będzie tworzyć Pałac Dąbrowskiego?

13:35, 04.11.2021 . Aktualizacja: 13:46, 04.11.2021
Skomentuj Fot. MK Fot. MK

Od tego roku w Pałacu Generała Dąbrowskiego nie ma już klasycznego muzeum. Jego miejsce zajęła nowa instytucja kultury, która stawia przede wszystkim na nowe technologie i młodych ludzi. Mogli się o tym przekonać uczniowie trzech szkół z gminy Środa.

Zespół Pałacu Dąbrowskiego zorganizował specjalne warsztaty dla uczniów szkół z terenu gminy Środa, z których skorzystały Szkoła Podstawowa w Słupi Wielkiej, Szkoła Podstawowa w Starkówcu Piątkowskim oraz Zespół Szkół Rolniczych ze Środy Wielkopolskiej. Warsztaty miały charakter pilotażowy, aczkolwiek organizatorom bardzo zależało na opiniach uczniów, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Spotkania miały miejsce 25 i 26 października i miały być przygotowaniem do zlotu uczniów szkół pod patronatem generała Dąbrowskiego, które organizatorzy planują na czerwiec przyszłego roku.

W czasie warsztatów uczniowie mogli nie tylko zwiedzić pałac i jego otoczenie, ale przede wszystkim skorzystać z ciekawych i angażujących szkoleń. Były nimi warsztaty z tworzenia filmów poklatkowych pod kierownictwem Wojciecha Jarosza, gdzie uczniowie samodzielnie tworzyli swoje wideoklipy tą techniką. Drugim szkoleniem był video mapping, czyli pokaz multimedialny polegający na projekcji animacji bądź zdjęć wykorzystując jako tło obiekty trójwymiarowe jak np. budynki. Ponadto bardzo ciekawą atrakcją było budowanie pierwotnego dworu generała Dąbrowskiego z klocków Lego według projektu Mateusza Kustry z Ideo Bricks. Po zakończonych warsztatach i posiłku uczniowie i organizatorzy zebrali się we wspólnej sali i podsumowali spotkanie. Rozmawiano także o tym, w jakim kierunku będzie się rozwijać instytucja jaką jest Pałac Dąbrowski oraz wymieniano się spostrzeżeniami. Zespół pałacu na czele z dyrektorem Markiem Romanem chcieliby zaangażować młodzież w tworzenie nowego wizerunku pałacu oraz zachęcić, aby to uczniowie stali się gospodarzami zlotu.

- Anons w stronę młodzieży był taki, że mają być współautorem tej instytucji. Jest to ambicją Samorządu Województwa Wielkopolskiego by ta instytucja emanowała na całą Polskę, ponieważ bohater jest rozpoznawalny w kraju, ale i we Francji. Chcemy by to było miejsce silnie zakorzenione w lokalności, a nie stanie się takim w sytuacji, gdy lokalna społeczność nie będzie się czuła tutaj gospodarzem – wyjaśnia pomysł dyrektor Pałacu Dąbrowskiego Marek Roman.

Wydarzenie w swojej testowej formie okazało się być bardzo angażującą i ciekawą formą, a młodzież była bardzo zadowolona ze szkoleń. Podczas konsultacji z uczniami padło kilka ciekawych propozycji, które będą rozważane w kontekście przyszłego zlotu. Jak zaznacza dyrektor instytucji, nie tylko młodzież może się zaangażować.

- Oprócz młodzieży szkolnej zapraszamy do współpracy lokalne organizacje pozarządowe, samorządy na czele z panią sołtys Winnej Góry, ale też burmistrza i starostę – podkreśla pan Marek Roman.

Pałac Generała Dąbrowskiego idzie w kierunku nowoczesnych rozwiązań i społecznego podejścia do historii.

Poniżej znajdziecie fotogalerię z drugiego dnia warsztatów. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%