Zamknij
REKLAMA

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

09.58, 13.01.2023 Aktualizacja: 09.58, 13.01.2023
REKLAMA

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ NA BUDYNKU LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ

8 października 2022 roku odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. Program uroczystości imponował rozmachem, liczbą gości oraz ciekawymi wspomnieniami.

W trakcie wspomnień pojawił się wątek dotyczący odsłonięcia, na ścianie frontowej budynku Liceum, tablicy upamiętniającej pomordowanych w czasie II wojny światowej profesorów, absolwentów i uczniów tej szkoły. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 2 września 1981 roku, a więc krótko przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

Wśród kilku tysięcy zdjęć pozostawionych przez mojego ojca, Henryka Łukaszewskiego znalazły się również zdjęcia dokumentujące przebieg odsłonięcia tej tablicy. W kopercie poświęconej temu, jakże ważnemu dla całej lokalnej społeczności, wydarzeniu znajdowało się szesnaście fotografii. Na kopercie mój ojciec napisał, że ten prywatny zbiór fotografii „przekazuje Liceum Ogólnokształcącemu w Środzie”.

Postanowiłem zatem nie tylko wypełnić wolę mojego ojca i przekazać dyrekcji Liceum kopertę z kompletem zdjęć prezentujących to historyczne wydarzenie, ale także kilka z nich pokazać czytelnikom Głosu Powiatu Średzkiego.

Do fotografii przypominających przebieg uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej uczniów, absolwentów i profesorów pomordowanych w czasie II wojny światowej dołączam zdjęcie przedstawiające jej aktualny wygląd.

                                                                                             Paweł Łukaszewski

Zdjęcia z archiwum Pawła Łukaszewskiego

(PŁ)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%