Zamknij
REKLAMA

Wszyscy gotowi? Rozpoczynamy Turniej miast! Rok 1970

21.44, 12.11.2022 Aktualizacja: 21.51, 12.11.2022
REKLAMA

W czasach głębokiej komuny państwowa telewizja, choć nie tak powszechnie dostępna jak dziś, była dla ówczesnej władzy narzędziem nieustannej propagandy… . Oprócz uporczywej i tępej indoktrynacji na szczęście serwowano także, i mówię to z pełną odpowiedzialnością, bardzo dobre programy rozrywkowe. Jedną z form takich programów były produkcje, w których przybliżano Polskę prowincjonalną. Polskę małych i średnich miasteczek.

W 1965 roku Telewizja Polska zainaugurowała cykl programów, które nazywały się „Zawsze w niedzielę – Turniej miast”. Głównym, oprócz dobrej zabawy, celem tych programów było przybliżenie Polakom właśnie Polski małomiasteczkowej. Turnieje miast były plenerowymi widowiskami, w których rywalizowali przedstawiciele dwóch lokalnych społeczności. Rywalizacja ta dotyczyła przeróżnych, nie tylko quasi sportowych, konkurencji i była ogromną szansą na wypromowanie lokalnego rękodzieła, walorów turystycznych, wyrobów sztuki ludowej czy zespołów pieśni i tańca. Programy te cieszyły się ogromną popularnością i były prowadzone przez ówczesne gwiazdy państwowej telewizji.

W 1970 roku, jeden z odcinków tego programu odbył się w Środzie Wielkopolskiej i Jarocinie. Główną areną turniejowych zmagań w naszym mieście był Plac Miłostana (obecnie Stary Rynek), a prowadzącym turniejowe rywalizacje był legendarny spiker polskiej telewizji – Eugeniusz Pach.

Posiadam około 60 fotografii przedstawiających przebieg tego turnieju w naszym mieście. Nie wszystkie zdjęcia są podpisane, ale sposób ich zarchiwizowania wskazuje, że autorem tego całego, jakże imponującego, zbioru jest mój ojciec, Henryk Łukaszewski.

Wybrałem dla Państwa najciekawsze fotografie dokumentującyce tę średzko-jarocińską rywalizację. Rywalizację, która ze względu na zasięg relacji była wydarzeniem ogólnopolskim i, co równie ważne, zakończyła się zwycięstwem naszego miasta: 21 do 16.

                                                                                                                                        Paweł Łukaszewski 

Zdjęcia z archiwum Pawła Łukaszewskiego

(PŁ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%