Zamknij

Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich

08:39, 15.09.2022 red Aktualizacja: 08:58, 15.09.2022

W dniach 17-24 września 1967 roku obchodzono w Środzie jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby obchody te, jak to wówczas powszechnie praktykowano, miały głównie partyjny charakter. Stało się inaczej. Organizatorzy nie ograniczyli się do okolicznościowych akademii. Jubileusz Środy, oprócz przypomnienia chlubnej przeszłości, przyniósł jej mieszkańcom wiele praktycznych korzyści.

Równolegle z obowiązkowymi i schematycznymi akcentami polityczno-propagandowymi jubileusz ten był znaczącym wydarzeniem o charakterze… kulturalno-inwestycyjnym. Wymiar propagandowy to objęcie protektoratu nad Obchodami przez Jana Szydlaka – Członka Komitetu Centralnego PZPR oraz pełnienie funkcji Honorowego Przewodniczącego Komitetu Obchodów przez Franciszka Szczerbala, Zastępcę Członka Komitetu Centralnego PZPR. Faktycznym Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia Miasta Środy był Józef Karolczak, Sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR w Środzie, a jego zastępcą Zygmunt Nawrocki, Przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Środzie.

Wymiar kulturalny, to bardzo bogaty program imprez prezentujących zarówno rekonstrukcje wydarzeń historycznych, jak i dorobek społeczno-artystyczny mieszkańców naszego miasta. Obchody 700-Lecia Miasta Środy otrzymały także nadbudowę w postaci wielu oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Z okazji tego jubileuszu: zmodernizowano mnóstwo ulic, wykonano nowe chodniki, wybudowano wielofunkcyjny dworzec autobusowy, przystąpiono do rozbudowy dworca PKP, przeprowadzono remont Placu Stanisława Miłostana (obecnie Stary Rynek), a w trakcie obchodów dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika 700-lecia Środy. Pomnik ten umieszczono na płycie ówczesnego Placu Miłostana. Inwestycji było dużo więcej, wymieniłem tylko te najbardziej spektakularne przedsięwzięcia.

Przygotowania do Obchodów rozpoczęły się już na początku 1965 roku, a w Komitecie Organizacyjnym i tematycznych komisjach pracowało łącznie 106 osób!

W specjalnie wydanej z okazji obchodów 700-lecia Miasta Środy broszurce, prezentującej program obchodów 700-lecia Miasta, umieszczono krótką notkę pod tytułem: „7 wieków historii Środy”. Zacytuję jej fragment: „Pierwotna osada wznosiła się nad brzegami rzeczki Źrenicy. Tędy wiódł w początkach państwowości polskiej ważny szlak handlowy z Poznania na wschód, co spowodowało w późniejszym okresie bujny rozwój miasta. Spotykali się tu kupcy na słynnych targach średzkich, które prawdopodobnie dały początek nazwie miejscowości.”.

Historię wspomnianych tu przeze mnie Obchodów najlepiej dokumentują fotografie, protokoły z narad, zaproszenia i materiały promocyjne. W swoich archiwach znalazłem ich bardzo dużo. Elektroniczne kopie najciekawszych pamiątek dołączyłem do niniejszego wspomnienia.

                                                                                          Paweł Łukaszewski

Zdjęcia i skany pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego. Poniższe fotografie zostały wykonane w sali Powiatowego Domu Kultury w Środzie przez Jarosława Stanisławskiego podczas spektaklu pt. "Głos wieków".

 

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%