Zamknij

Szanowny Panie Burmistrzu! - tej inwestycji nie można zepsuć!

12:50, 22.07.2022 Zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego Aktualizacja: 13:13, 22.07.2022

Szanowny Panie Burmistrzu! - tej inwestycji nie można zepsuć!

Podczas lektury lokalnych gazet dowiedziałem się o planach rozbudowy, przebudowy i remontu Biblioteki Publicznej w Środzie. Wiadomość ta bardzo ucieszyła mnie… jako mieszkańca Środy, ale jednocześnie wzbudziła mój zawodowy niepokój. Wyjaśnię dlaczego.

Biblioteka Publiczna powstała w „sercu” naszego miasta. Powstała w obszarze ścisłej ochrony konserwatorskiej, w sąsiedztwie obiektów należących w Środzie do absolutnej, architektonicznej ekstraklasy, no i w miejscu gdzie znajdowała się kiedyś Synagoga. Rozbudowa, przebudowa i remont tego obiektu są szansą na naprawienie tego co zniszczono w latach 60-tych ubiegłego wieku, najpierw rozbierając Synagogę, a później budując w jej miejscu… . No właśnie co? Ano budynek, który jest wyjątkowo obcym, dla otaczającej go zabudowy, ciałem, Budynek, który jest urbanistyczno-architektonicznym nieporozumieniem, nijak pasującym do najbardziej cennego historycznie fragmentu naszego miasta.

Planowana przez władze Środy rozbudowa Biblioteki nie może polegać na kontynuacji jej dotychczasowej formy architektonicznej oraz na pozostawieniu elewacji istniejącej bryły w obecnym kształcie. Rozbudowana część obiektu wraz z częścią istniejącą muszą stanowić integralną architektonicznie całość i powinny nawiązywać do obiektu, który w tym miejscu istniał i został bezmyślnie rozebrany!

Panie Burmistrzu, aby zrealizować tę inwestycję możliwie jak najlepiej, należy:

Po pierwsze – przygotować archiwalne materiały i ogłosić konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy, przebudowy i remontu budynku Biblioteki.

Po drugie – w komisji konkursowej muszą zasiadać wysokiej klasy specjaliści z dziedziny ochrony zabytków i architektury.

Po trzecie – po dokonaniu wyboru koncepcji architektonicznej, wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego należy zlecić architektom posiadającym doświadczenie w realizacji inwestycji podlegających ustawie o ochronie zabytków.

Po czwarte – w kryteriach doboru wykonawcy robót budowlanych należy promować przedsiębiorstwa posiadające doświadczenie w renowacji obiektów zabytkowych.

Po piąte – nadzór inwestorski należy powierzyć inżynierom legitymującym się doświadczeniem w realizacji robót budowlanych przy zabytkach.

Jestem konstruktorem budowlanym, nie architektem czy historykiem sztuki, ale moim zdaniem rozbudowywany i przebudowywany obiekt powinien, w możliwie jak największym zakresie, nawiązywać do architektonicznej formy Synagogi.

Inwestor (samorząd miasta) nie powinien szukać oszczędności na etapie przygotowania tej inwestycji, czyli odstępować od konkursów na wykonanie koncepcji architektonicznej i projektu architektoniczno-budowlanego.

Szanowny Panie Burmistrzu, nie może Pan dopuścić, aby pod względem urbanistyczno-architektonicznym realizowana przez samorząd miasta inwestycja „wpisała się w otoczenie”, niczym powstały na gruzach Ochronki Kupiec Średzki!

Aby mój przekaz nie budził żadnych wątpliwości, powtórzę raz jeszcze: mówiąc o nawiązaniu rozbudowywanego obiektu do historycznej zabudowy centrum naszego miasta mam także na myśli przebudowę istniejącej fasady budynku Biblioteki. To musi być zintegrowana całość. W przeciwnym razie – powodzenie tego ważnego dla Środy przedsięwzięcia stanie pod wielkim znakiem zapytania.

Do niniejszego stanowiska dołączam fotografie przedstawiające fragment naszego miasta z niestety nieistniejącą już Synagogą oraz z wybudowaną w jej miejscu Biblioteką. Sądzę, że pokazanie tych dwóch, jakże różnych, obiektów wraz z ich historycznym otoczeniem wskazuje najlepsze dla Środy rozwiązanie.

                                                                                                                                               Paweł Łukaszewski

 

(Zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%