Zamknij
REKLAMA

Historia jednego średzkiego budynku

13.17, 31.05.2022 Paweł Łukaszewski Aktualizacja: 23.16, 31.05.2022
REKLAMA

NIESPODZIEWANE METAMORFOZY BUDYNKU PRZY ULICY HARCERSKIEJ 2 W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ 

Budynki, podczas swego długoletniego żywota, nie tylko zmieniają swoje funkcje, wygląd elewacji, ale także są przebudowywane i rozbudowywane. To naturalna kolej rzeczy, ważne jest tylko to, aby takie działania były zgodne z przepisami Prawa budowlanego. Zdarza się jednak, że budowlana metamorfoza wymuszona jest czynnikami znacznie większego kalibru, niż wola właściciela nieruchomości. Zdarzało się w naszym mieście (i zapewne w wielu innych miastach również), że takie przeobrażenia były spowodowane – na przykład zmianą ustroju Państwa i przejściem z systemu totalitarnego na demokratyczny… . I właśnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku budynku przy ulicy Harcerskiej 2 w Środzie.

Młodsi Średzianie zapewne nie wiedzą, że budynek, w którym obecnie znajduje się Urząd Skarbowy był kiedyś siedzibą przewodniej siły narodu, która nazywała się Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. W budynku tym, do końca stycznia 1990 roku, swoją siedzibę miał bowiem Komitet Miejsko-Gminny PZPR w Środzie. To tu urzędował I sekretarz tej lokalnej, komunistycznej organizacji.

Jak zmieniał się ten obiekt, przede wszystkim w wyniku przemian ustrojowych w Polsce, najlepiej dokumentują fotografie, które znalazłem niedawno w swoich archiwach. Państwa uwagę zwracam na 2 zdjęcia, prezentujące wejście do tego budynku zaraz po opuszczeniu go przez działaczy PZPR. Po dokładnym przyjrzeniu się tym zdjęciom można dostrzec, że ktoś niezadowolony z upadku komunizmu, przy samym wejściu do byłej siedziby komitetu partii, napisał, cytuję „PZPR pomścimy” i „Komuno wróć”. Na szczęście te złowieszcze zapowiedzi, jak do tej pory, się nie ziściły i należy mieć nadzieję, że nigdy się nie ziszczą.

Nie wdając się w szczegółową, budowlaną analizę wystarczy powiedzieć, że w obecnej, znacznie przebudowanej i rozbudowanej w stosunku do pierwotnej bryły, formie budynek ten prezentuje się bardzo dobrze. Pokazuje to aktualna fotografia siedziby Urzędu Skarbowego, którą, obok dwóch starszych fotografii, również dołączam do niniejszego opracowania.

Oglądając archiwalne zdjęcia prześledźmy zatem jak, na przestrzeni kilku dekad, zmieniał się budynek przy ulicy Harcerskiej 2 w Środzie Wielkopolskiej.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Pawła Łukaszewskiego

(Paweł Łukaszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%