Zamknij

Najbardziej reprezentacyjna ulica Środy?

10:22, 30.10.2021 . Aktualizacja: 10:26, 30.10.2021

Przedwojenna ulica Dąbrowskiego

Wielu z nas nie wie, że ta ulica nie zawsze nazywała się ulicą Dąbrowskiego. Ta charakterystyczna arteria prowadząca do Starego Rynku wcześniej nosiła nazwę Przedmieścia Pyzdrskiego. W XIX wieku ta część miasta bardzo szybko się rozwijała. W owym czasie idąc od ulicy Granicznej (dzisiejsza Żwirki i Wigury), w kierunku Starego Rynku przechodziliśmy bramą Pyzdrską, której już nie ma, tak samo jak i kościoła pw. św Idziego, który rozebrano w 1819 roku. Był tam także szpital. W 1914 roku wybudowano nowy szpital na ulicy Granicznej. Na wniosek radnej Zofii Bętkowskiej ulicy Pyzdrskiej nadano nazwę Jenerała Dąbrowskiego. Nazwę zmieniono w czasie okupacji na Kaiser Wilhelm Strasse, ale w świadomości średzian nazwą, która przetrwała wojnę, a wróciła w czasie PRL i przetrwała komunę z niewielką zmianą w zapisie była i jest ulica Gen. J.H. Dąbrowskiego. 

Z redakcyjnej poczty

ULICA DĄBROWSKIEGO W ŚRODZIE ZAWSZE BYŁA ULICĄ REPREZENTACYJNĄ, CZY NADAL TAKĄ JEST?

Spoglądając na stare widokówki lub fotografie nie ulega wątpliwości, że salonem naszego miasta zawsze był Stary Rynek, a ulica Dąbrowskiego jednym z reprezentacyjnych do niego przedsionków. Tego statusu nigdy te miejsca nie straciły i ufam, że nigdy nie stracą. Ale czy ich rola jest taka sama jak przed laty?

Ulica Dąbrowskiego z czasów okupacji niemieckiej

O Starym Rynku wzmiankowałem wcześniej, tym razem skupię się na ulicy Dąbrowskiego. Powszechnie wiadomym jest, że to właśnie wzdłuż tej ulicy wytyczano trasę najważniejszych pochodów lub okolicznościowych przemarszów. I to ta właśnie ulica stanowiła kiedyś główną arterię komunikacyjną Środy, a swego czasu wiodła tu nawet trasa Wyścigu Pokoju.

Ulica Dąbrowskiego w czasie Wyścigu Pokoju

Tym co na co dzień decydowało o charakterze ulicy Dąbrowskiego był jednak handel i usługi, które, przez wiele lat, z dużym rozmachem, właśnie przy niej się rozwijały. Dzisiaj ta aktywność przeniosła się, i to w ogromnym zakresie, do centrów handlowych usytuowanych na obrzeżach Środy Wielkopolskiej.

Moim zdaniem należy kontynuować, jak zauważyłem zaawansowaną już, dyskusję na temat ożywienia tego traktu i przyciągnięcia tu większej liczby nie tylko mieszkańców, ale także gości.

Dąbrowskiego w latach 60-tych

Zwiedzając Europę nie trudno dostrzec, że najstarsze części miast, w tym oczywiście ulice, są bardzo oblegane i tętnią życiem. I dzieje się tak nie tylko dzięki ekskluzywnym sklepom, kawiarnianym ogródkom czy straganom z lokalnymi pamiątkami i przysmakami, ale także dzięki ulicznym grajkom, teatrom, tancerzom, wystawom czy spotkaniom o charakterze prywatnym i biznesowym.

Historyczny klimat ulicy Dąbrowskiego, i to nie tylko na odcinku od Starego Rynku do ulicy Wałowej, ale aż po okazałą Wieżę Ciśnień, sprzyja takim inicjatywom. Inicjatywom, które powinny być cykliczne, a ich coroczny harmonogram prezentowany na początku każdego roku.

Lata 60. na ulicy Dąbrowskiego zima zaskoczyła mieszkańców

Sądzę, że propozycje dotyczące ożywienia tej ulicy powinni zgłaszać władzom miasta zarówno jego mieszkańcy, jak i organizacje społeczne reprezentujące środowiska gospodarcze oraz towarzystwa zajmujące się szeroko pojętą kulturą. Może warto byłoby ogłosić w tej sprawie konkurs? Osobiście chętnie oglądałbym tu występy lokalnych zespołów artystycznych i dzieła pojedynczych artystów. Formuła takich prezentacji mogłaby wykraczać poza nasz powiat.

Lata 90 Fot. archiwum Pawła Łukaszewskiego

Potencjał tej ulicy, koniecznie bez samochodów, broni się sam! Spójrzmy bowiem na: 2 fotografie prezentujące ulicę Dąbrowskiego przed II wojną światową oraz na 4 fotografie z czasów powojennych, w tym z perspektywą tej ulicy podczas Wyścigu Pokoju w 1965 roku.

Paweł Łukaszewski

 

Drodzy Czytelnicy, jeśli macie jakąś ciekawą historię, którą chcielibyście się podzielić, zapraszamy do kontaktu! Czekamy na maile [email protected] lub przez zakładkę poniżej!

[DAWNY]1635581885187[/DAWNY]

 

Oto inne artykuły dotyczące Środy, które mogą Was zainteresować!

[ZT]5745[/ZT]

[ZT]5564[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%