Zamknij
REKLAMA

Środa Wielkopolska przez pryzmat motoryzacji

08:16, 14.09.2021 | M.B
REKLAMA

Przedstawiciele polskiej motoryzacji na średzkim rynku

Przeglądając stare fotografie, przedstawiające Środę, w różnych okresach naszej państwowości, a także w latach dramatycznego jej braku, nietrudno dostrzec, że bohaterem drugiego planu są często środki transportu.

Do prawie połowy 20 wieku na ulicach Środy widać było furmanki

Początek XX wieku to jeszcze furmanki i bryczki konne, ale lata dwudzieste i trzydzieste, to pojawiające się, i to coraz częściej, pojazdy mechaniczne. Znaczny postęp zmotoryzowania średzian najbardziej widoczny jest na fotografiach wykonanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Motoryzacja zmieniła wiele aspektów codziennego życia, znacznie ułatwiła i przyspieszyła poruszanie się czy też transport w ramach dostaw do sklepów i przedsiębiorstw. Pojawił się transport publiczny, który w formie tramwajów funkcjonował tylko w dużych miastach, a w mniejszych, jak Środa, mieszkańcy korzystali i korzystają z autobusów. Odmieniło się też oblicze rolnictwa, gdzie stopniowo pojawiały się maszyny rolnicze, ułatwiające pracę w gospodarstwie.

Traktory odciążyły nie tylko rolników, ale i zwierzęta

Przedstawiamy Państwu te fotografie, na których dobrze widoczne są właśnie pojazdy i to nie tylko polskiej marki. To one charakteryzują epokę, konkretne dekady, czy też poziom ówczesnego rozwoju cywilizacyjnego. Oglądając określone marki samochodów, można bardzo łatwo określić ustrój polityczny, w jakim nasze Państwo, szczególnie w latach 60 i 70 funkcjonowało.

Motoryzacja zakradła się we wszystkie sfery  życia

Na przedstawionych fotografiach widoczne są zarówno bryczki, furmanki, jak i pojazdy mechaniczne, najczęściej rodzimej, socjalistycznej produkcji. Wszystkie pojazdy sfotografowano na terenie Środy i powiatu średzkiego.

Ta mini prezentacja mogłaby być wstępem do podzielenia się Czytelników Głosu Powiatu Średzkiego swoimi fotografiami, prezentującymi nasze miasto – z dyskretną obecnością wszelkiego rodzaju pojazdów.

[DAWNY]1631600706223[/DAWNY]

[FOTORELACJA_LISTA]512[/FOTORELACJA_LISTA]

ZOBACZ INNE NASZE ARTYKUŁY O HISTORII ŚRODY!

[ZT]5499[/ZT]

[ZT]5351[/ZT]

LUB OBEJRZ FILM!

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%