Z REDAKCYJNEJ POCZTY
W pierwszej części tego wspomnienia pokazałem Państwu fotografie przedstawiające oficjalną część harcerskiego jubileuszu, który we wrześniu 1981 roku celebrowano między innymi na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej. Kilkunastu osobom, dla średzkiego harcerstwa najbardziej zasłużonym, wręczono odznaczenia.
W drugiej części tego wspomnienia pokażę Państwu m.in. 6 fotografii przedstawiających najbardziej widowiskowy fragment jubileuszowych uroczystości. Chodzi oczywiście o pochód harcerzy, którzy na Stary Rynek dotarli od strony ulicy Dąbrowskiego. Podobnie jak na wcześniej pokazanych przeze mnie fotografiach, tak i na prezentowanych tutaj, rozpoznacie Państwo swych przyjaciół, członków rodziny lub znajomych.
W czasach Polski Ludowej harcerstwo było przedmiotem politycznej indoktrynacji, ale nie mam żadnych wątpliwości, że większość spośród osób, które należały do tej organizacji, miała to głęboko w nosie. Liczyły się: przyjaźń, przygoda i zdobycie kolejnych, harcerskich sprawności. Wielu z członków tej organizacji uczestniczyło w budowie demokratycznej Polski, a po odzyskaniu niepodległości piastowało ważne, publiczne funkcje.
A teraz szczypta historii średzkiego skautingu. Fotografia oznaczona numerem 7 została wykonana w 1916 roku i przedstawia pierwszą drużynę średzkich skautów. Jeszcze bez własnego sztandaru. Kolejna, oznaczona nr 8, wśród wielu moich pamiątek zajmuje szczególne miejsce. Fotografię tę wykonano w 1917 roku, a przedstawia ona sześciu średzkich harcerzy z historycznym sztandarem. Sztandarem który, w odnowionej szacie, dopiero w 2016 roku wrócił do naszego hufca. Na fotografii tej znajdują się, od lewej: Stanisław Wolniewicz, Walenty Łuczak i Zygmunt Kowalewski, od prawej: Stanisław Malicki, Stefan Machajewski i Czesław Derczyński. Ten obrazek, to nie tylko wyjątkowa pamiątka, to crème de la crème ponad stuletniej historii średzkiego harcerstwa. Przypomnę tylko, że sztandar drużyny skautów im. Henryka Sienkiewicza, w latach 1916-1917, wykonały członkinie drużyny skautek, a jego uroczyste poświęcenie i wręczenie zaplanowano na dzień 3 maja 1917 roku. Władze pruskie nie zgodziły się na uroczystość o publicznym charakterze. Na decyzję tę zareagował opiekun pierwszej drużyny średzkich skautów im. Henryka Sienkiewicza ks. Proboszcz Mieczysław Meissner. W Kolegiacie poświecił sztandar i wręczył go drużynowemu średzkich skautów. Na zdjęciu (nr 9) wykonanym w 1917 roku skauci pozują już z własnym sztandarem.
Na koniec (jako ciekawostkę) pokażę Państwu replikę historycznego sztandaru średzkich harcerzy. Prace związane z jego odtworzeniem zakończono w 2006 roku. Na wykonanej we wrześniu 2006 roku fotografii (nr 10) sztandar ten trzyma mój ojciec Henryk Łukaszewski.
Paweł Łukaszewski
[ZT]19154[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz