Zamknij

Wieża Ciśnień zachwyca wyglądem i techniczną maestrią

19:52, 23.03.2025 Aktualizacja: 17:24, 26.03.2025
Skomentuj Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego

Z REDAKCYJNEJ POCZTY

Na temat średzkiej Wieży Ciśnień napisano już mnóstwo artykułów i uwieczniono ją na jeszcze większej liczbie fotografii. Ten ponad stuletni obiekt jest nie tylko sprawny technicznie i dobrze utrzymany (chylę czoła przed pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji), ale także zachwyca swą nietuzinkową architekturą. Zawsze dostrzegałem i doceniałem dbałość o sprawność techniczną i zachowanie pierwotnej formy architektonicznej Wieży Ciśnień. Obiekt ten, to jeden z najbardziej charakterystycznych, budowlanych symboli naszego miasta i Powiatu Średzkiego. W Środzie obok Bazyliki, Domków Senatorskich, Ratusza i kamienic na starówce, to najczęściej fotografowany obiekt.

Dla mnie, inżyniera z zawodu, Wieża Ciśnień zawsze była i pozostanie wzorem budowlanego kunsztu. To przykład konstrukcyjnej perfekcji i architektonicznej wyobraźni. Mój zachwyt nad trwałością techniczną, profesjonalnym wykonawstwem i kompozycją bryły jest niebywały. Nasza Wieża Wodociągowa nie zalicza się do kategorii wysokościowców (wysokość do czubka iglicy wynosi 42 metry, a nie 55, żeby do tej kategorii ją zakwalifikować), ale i tak należy w Środzie do najbardziej widocznych w przestrzeni miejskiej obiektów. Jest strzelista, piękna i dostojna. To wszystko sprawia, że adekwatnie do swych walorów wymaga szerokiej promocji.

Zapewne bardzo Państwa zaskoczę przypominając w tym miejscu, że w ubiegłym roku obchodziliśmy ważny jubileusz. Jubileusz 25-lecia powstania Powiatu Średzkiego. Ktoś zapyta, a co wspólnego ma Wieża Ciśnień z reaktywowaniem naszego powiatu? Dla mnie ma, i to bardzo dużo. Otóż zabiegając o utworzenie Powiatu Średzkiego korzystałem z wszystkich dostępnych mi kontaktów i narzędzi. Ówczesny Rejon Administracyjny Środy, czyli nasz przyszły upragniony Powiat, promowałem w ogólnopolskich czasopismach i bogato ilustrowanych folderach. Prezentowałem tam również nasze architektoniczne perełki, w tym… Wieżę Wodociągową.

W marcu 1998 roku wraz z współpracownikami z Urzędu Rejonowego oraz przyjaciółmi z Ośrodków Kultury w Środzie, Zaniemyślu i Krzykosach (przy okazji serdecznie pozdrawiam pana dyrektora Ryszarda Włodarczyka) przygotowaliśmy folder, będący swoistym przewodnikiem po przyszłym Powiecie Średzkim. Nazwałem go „PROJEKTOWANY POWIAT ŚREDZKI”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie okładka tego folderu. To na niej znalazła się Wieża Ciśnień, bohaterka niniejszego wspomnienia. Wygląd tej okładki postanowiłem Państwu pokazać, dołączając jej zdjęcie do zestawu dzisiejszych fotografii.

Najciekawszą częścią niniejszego materiału są, rzecz jasna, czarno-białe fotografie przedstawiające Wieżę Ciśnień – w każdej dekadzie ubiegłego wieku począwszy od lat okupacji do lat dziewięćdziesiątych. Wśród prezentowanych przeze mnie zdjęć znajduje się prawdziwy biały kruk. To fotografia z lat 50. XX wieku, na której widoczna jest dolna część Wieży Ciśnień z namalowanym farbą wyborczym hasłem. Wieża Ciśnień jest kolejnym dowodem, że najlepszym przepisem na piękny obiekt jest dbałość o jego pierwotną formę….

                                                                                        Paweł Łukaszewski

Zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego

(P.Ł.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%