Zamknij

Jubileusz 65-lecia średzkiego harcerstwa – część pierwsza

19:00, 26.12.2024 Aktualizacja: 19:27, 26.12.2024
Skomentuj Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego

Z REDAKCYJNEJ POCZTY

Rok 1981 kojarzy mi się przede wszystkim z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Przełom lat 70. i 80. XX wieku to czas kiedy dogorywała socjalistyczna gospodarka, w sklepach brakowało praktycznie wszystkiego, a w całym kraju wybuchały kolejne, robotnicze protesty. Sypał się ustrój, który miał nam zagwarantować powszechny dobrobyt i szczęście. Aby utrzymać władzę polscy komuniści wspierani, posłusznym generałowi Jaruzelskiemu, wojskiem do minimum ograniczyli nasze prawa i swobody obywatelskie. W ten sposób nie tylko przedłużyli agonię totalitarnego systemu, ale przede wszystkim zablokowali wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków.

Stan wojenny wprowadzono w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Trzy miesiące wcześniej, w dniach 12 i 13 września 1981 roku, odbyły się w Środzie obchody jubileuszu 65-lecia średzkiego harcerstwa. Czas był wtedy w Polsce niespokojny, ale organizatorzy tego wydarzenia nie mogli przecież wiedzieć, że dokładnie za 3 miesiące komunistyczna władza jeszcze bardziej ograniczy naszą wolność, a rządowe media na wiele lat utracą jakąkolwiek wiarygodność. A skoro o wiarygodności mowa to, ku przestrodze, przypomnę tylko, że za kilkadziesiąt lat, w wolnej i demokratycznej już Polsce „publiczne” media oprócz obrzydliwej służalczości wobec władzy prześcignęły komunistów w manipulowaniu faktami, szerzeniu nienawiści i niszczeniu naszej narodowej wspólnoty. Oby już nigdy żadnej władzy nie przyszło do głowy, aby rozmontowywać demokratyczne fundamenty naszego państwa.

Wydarzenie, które postanowiłem dziś przypomnieć, oprócz powyższych skojarzeń, przywołuje także mnóstwo wspomnień. Zdjęcia, które dziś pokażę, przypominają kluczowe postacie przedwojennego i powojennego harcerstwa w Środzie i Powiecie Średzkim. Wśród osób uwiecznionych na prezentowanych przeze mnie fotografiach najważniejszą postacią jest wieloletni Komendant Hufca ZHP w Środzie, harcmistrz Stanisław Rex (1908-1987). Druh dla średzkiego harcerstwa najbardziej zasłużony. Nie mam wątpliwości, że na prezentowanych tu fotografiach rozpoznacie Państwo także wielu innych, powszechnie znanych i cenionych, średzian. Z pewnością nie umknie też Państwa uwadze fakt, że wspominanej tu harcerskiej uroczystości patronowali przedstawiciele ówczesnej, „ludowej” władzy… .

Autorem większości prezentowanych przeze mnie fotografii jest Henryk Łukaszewski – harcerz, członek harcerskiego Kręgu Seniora, fotograf i kronikarz tej organizacji.

W pierwszej części niniejszego wspomnienia zaprezentuję fotografie, które wykonano na Starym Rynku w Środzie. Zobaczycie Państwo nie tylko moment wręczania odznaczeń za zasługi dla średzkiego harcerstwa, ale także, licznie na tę uroczystość przybyłych, harcerzy seniorów. Rzecz jasna nie mogło tam zabraknąć silnej reprezentacji młodych skautów.

                                                                                 Paweł Łukaszewski

[ZT]19155[/ZT]

 

(P.Ł.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%