Zamknij

Cech Rzemiosł Różnych zachęca młodzież do wyboru rzemiosła

Radosław JagiełaRadosław Jagieła 12:00, 20.03.2025 Aktualizacja: 16:16, 21.03.2025
Skomentuj

Ostatnie lata w powiecie średzkim to rozwój przedsiębiorstw produkcyjnych w halach powstających między innymi w pobliżu drogi krajowej nr 11. Ale oprócz dużych zakładów, miejsca pracy tworzą też mniejsi przedsiębiorcy. Można ich nazwać rzemieślnikami.

Organizacją zrzeszającą lokalnych przedsiębiorców jest Cech Rzemiosł Różnych w Środzie z siedzibą przy ulicy Cechowej. Stowarzyszenie zrzesza 168 członków, którzy szkolą w swoich zakładach pracy łącznie 364 uczniów. Przedsiębiorcy przygotowują młodych ludzi do pracy w danym zawodzie. Nauka zawodu kończy się egzaminem i w przypadku pozytywnej weryfikacji uzyskaniem kwalifikacji zawodowych z tytułem czeladnika. Jest to też duża szansa na zyskanie zatrudnienia w firmie, w której odbywała się nauka zawodu. Tym bardziej, że specjalistów nadal brakuje.

– Na współczesnym rynku pracy brakuje fachowców z wielu dziedzin. Dziś zdecydowana większość pracodawców ma problem ze znalezieniem wykształconych zawodowców. Ciągle brakuje pracowników w branży budowlanej, motoryzacyjnej, stolarzy, tapicerów, operatorów CNC, kucharzy, piekarzy i wielu innych. W urzędach pracy i na portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę pojawia się najwięcej ofert dla pracowników z kwalifikacjami zawodowymi. Pracodawcy dziś mocno zachęcają młodych ludzi do nauki w szkołach branżowych – mówi Franciszek Wojtaszak, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie.

Wiele różnych branż zrzeszonych w cechu

W średzkim Cechu Rzemiosł Różnych znajdują się zakłady pracy ze wszystkich gmin powiatu średzkiego i gminy Kostrzyn w powiecie poznańskim. Zrzeszeni są tutaj przedstawiciele takich rzemiosł jak: fryzjerstwo, montaż zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, elektromechanika pojazdów samochodowych, stolarstwo, tapicerstwo, piekarstwo, branża elektryczna, branża murarska, cukiernictwo, obróbka skrawaniem, elektromechanika, gastronomia, mechanika pojazdów samochodowych, dekarstwo, blacharstwo samochodowe, montaż sieci i instalacji sanitarnej i lakiernictwo samochodowe.

– W rzemiośle można znaleźć pracę, którą wykonuje się z pomocą nowoczesnego sprzętu, gdzie liczy się pomysł na wykonanie zadania, a efekt końcowy daje ogromną satysfakcję. Osoby, które wykonują swoją pracę po mistrzowsku, mogą osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej, czuć się spełnionym, a jednocześnie dobrze zarabiać – dodaje Franciszek Wojtaszak. Cech propaguje dualny system nauki zawodu, czyli łączenia teorii z praktyką. To pozwala przede wszystkim na nabycie praktycznych umiejętności w konkretnych zakładach pracy.

Nauka zawodu szansą na dobre wynagrodzenie

Nauka zawodu trwa łącznie 36 miesięcy. Może ją rozpocząć osoba, która ukończyła szkołę podstawową oraz posiada zaświadczenie od lekarza medycyny pracy stwierdzające, że praca w wybranym zawodzie nie zagraża jej zdrowiu. W ramach nauki zawodu, uczniowie podpisują umowy z firmami. Czas pracy dzielony jest pomiędzy zajęcia w szkole branżowej i pracę w zakładzie pracy.

– Dzieci i ich rodzice powinni być przekonani, że warto uczyć się zawodów. Kwalifikacje zawodowe nie tylko zwiększają szanse na uzyskanie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy, czy prowadzenie własnej działalności, ale także dają możliwość kontynuowania edukacji w szkole branżowej II stopnia, uzyskanie tytułu technika, zdania egzaminu maturalnego i rozpoczęcie studiów lub realizacji innych form edukacji. To umożliwia uzyskanie dodatkowych specjalistycznych uprawnień lub specjalizacji wymaganych przez pracodawców – twierdzi starszy cechu, Franciszek Wojtaszak.

W okresie nauki młodociany pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu i otrzymuje wynagrodzenie. Niedawno te stawki uległy zmianie. W okresie od 1 marca do 31 maja 2025 roku miesięczne wynagrodzenie nie może być niższe niż 678,18 złotych brutto (w pierwszym roku nauki), 762,95 złotych brutto (w drugim roku nauki) i 847,21 złotych brutto (w trzecim roku nauki).

Władze Cechu Rzemiosł Różnych chcą dodać prestiżu rzemieślnictwu w powiecie. Dlatego jeszcze w tym roku planowana jest oficjalna uroczystość wręczenia dyplomów czeladniczych. Obecnie w tej sprawie trwają uzgodnienia z władzami miejskimi i powiatowymi.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%