Zamknij

To musisz wiedzieć o podziale majątku małżonków

17:05, 26.04.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:06, 26.04.2022
Skomentuj Sprawy majątkowe, czyli twardy orzech do zgryzienia Sprawy majątkowe, czyli twardy orzech do zgryzienia

Choć wydaje nam się, że rozwód to rzadka rzecz, rzeczywistość pokazuje coś zgoła innego. Bardzo dużo małżeństw decyduje się na rozwód i to z wielu różnorodnych powodów. Bardzo często wiąże się on z koniecznością ustalenia w kwestiach majątkowych. W sytuacji, kiedy istniała wspólnota majątkowa, cała sytuacja się komplikuje. W momencie rozwodu trzeba tę sprawę rozwiązać tak, aby obydwie strony były w miarę zadowolone i dostały po połowie.

Majątek wspólny małżonków – co to?

Z majątkiem wspólnym mamy do czynienia wtedy, kiedy żadna ze stron nie uparła się na podpisanie intercyzy. Można tego dokonać zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i jeszcze przed jego zawarciem. Wtedy sytuacja jest jasna – to, co należy do jednego z małżonków, jest jego wyłącznym majątkiem i ta druga osoba nie ma żadnych praw. W momencie, kiedy tej intercyzy nie ma, mamy do czynienia ze wspólnotą. Określa ona, że praktycznie wszystkie rzeczy, które należą do jednej osoby, należą również do drugiej. Trzeba jednak podkreślić, że istnieją elementy majątku, do których prawo i tak ma jedynie jedna osoba.

Do wspólnego majątku zalicza się:

  • Dochody z majątku wspólnego,
  • Dochody z majątku osobistego,
  • Wynagrodzenie za wykonywaną pracę,
  • Dochody z innej niż powyższa działalność.

Do majątku osobistego, mimo wspólnoty majątkowej, należą takie aktywa, jak:

  • Przedmioty odziedziczone, nabyte w drodze zapisu, darowizny jednemu z małżonkowi,
  • Aktywa zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego,
  • Surogaty składników majątki osobistego,
  • Prawa wynikające z ustroju wspólności łącznej,
  • Nagrody,
  • Przedmioty przeznaczone do użytku osobistego,
  • Prawa własności intelektualnej (ze znaków towarowych, autorskie, patentowe).

Jakie tryby można wymienić podczas podziału majątku?

Sprawy majątkowe są bardzo trudne. Jedną z nich jest właśnie podział majątku, którego można dokonać w oparciu o dwa tryby. Pierwszy tryb jest przedsądowy, a drugi zaś sądowy. Można tę sprawę załatwić polubownie, jeszcze w drodze mediacji, dogadać się przy specjalnym świadku. Może to być znacznie korzystniejsze pod wieloma względami – finansowym czy nawet psychologicznym, a także czasowym. Drugi tryb to już kwestia posiedzenia sądu. Tutaj można stracić sporo pieniędzy, a także czasu i nerwów. Jednak nie wszyscy są w stanie dogadać się i podjąć decyzję razem.

Często też dochodzi do konieczności, kiedy potrzeba podzielić nieruchomość. Można skorzystać z opcji fizycznego podziału, sprzedaży nieruchomości i podziału kosztów, a także przyznania na własność z obowiązek spłaty drugiej osobie należnej części.

Sprawy majątkowe, czyli twardy orzech do zgryzienia

Majątkowe sprawy rozwodników nigdy nie są proste i łatwe, niezależnie o którą stronę chodzi i jaki tryb rozwiązania. Co ciekawe, nawet jeśli mnie nastąpił podział majątku podczas rozwodu czy jeszcze przed nim, można o niego wystąpić nawet długo po rozwodzie, ponieważ temat ten nie przedawnia się. Każda ze stron ma prawo do majątku, którego przez jakiś czas była częścią i go współtworzyła.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%