Zamknij
REKLAMA

Jak funkcjonalnie zaaranżować poddasze w domu jednorodzinnym

00:00, 11.06.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

Projekty domów z użytkowym poddaszem mają wielu sympatyków. Poddasze ze skosami może być bardzo przytulne, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, że jest to trudna przestrzeń do aranżacji. O czym należy pamiętać projektując poddasze z dużymi skosami?

Okno na świat

Ze skosami na poddaszu da się żyć trzeba jednak bardzo dokładnie przemyśleć, jak taką przestrzeń wykorzystać i dobrze zaprojektować, by była elegancka i funkcjonalna. Projektując poddasze należy pamiętać, by było ono odpowiednio doświetlone. Najlepiej wykorzystać do tego światło dzienne, które dobrze wpływa na nasze samopoczucie. W jasnych pomieszczeniach lepiej się pracuje, ale również odpoczywa. Okna dachowe to propozycja, która najlepiej sprawdza się na poddaszach użytkowych. Można wykorzystać okna pojedyncze, które będą idealne do garderoby, łazienki czy sypialni. Chcąc, by pokoje były lepiej doświetlone można kilka okien ustawić obok siebie lub zdecydować się na okna połaciowe, którymi można przeszklić dużą część dachu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również okna balkonowe, które otwierając się uchylnie, jednocześnie z dolnej powierzchni okna wysuwa się podest, na którym można stanąć.

Sypialnia na poddaszu

Strych ze skosami może być bardzo funkcjonalny. Trzeba jednak pamiętać, że pomieszczenia muszą być bardzo przemyślane. Na strychu można zrobić klimatyczną sypialnię. Warto pamiętać, że łóżko powinno być tak ustawione, by można było bezpiecznie się na nim podnieść. W sypialni na poddaszu sprawdzą się jasne kolory. Warto wykorzystać stylistykę skandynawską, która będzie idealnie pasowała do pomieszczeń, gdzie widać drewniane belki i słupy podtrzymujące konstrukcję dachu. Jasne kolory ścian optycznie powiększą pomieszczenie. Jasne drewno, takie jak sosna, buk czy dąb podkreślą charakter pokoju.

Garderoba – wszystko pod ręką

Poddasze to idealne miejsce do stworzenia garderoby, gdzie z powodzeniem można zmieścić odzież całej rodziny. Do pomieszczeń, w którym są skosy trudno wybrać meble, które w całości będą wykorzystywały dostępną przestrzeń. Warto zamówić meble pod wymiar. W niższych częściach szafy można umieścić półki, na których można przechowywać t-shirty, swetry czy bluzki. Warto również wykorzystać to miejsce na wieszaki. Można tam powiesić bluzki koszulowe damskie, koszule męskie czy spódnice. Dół szafy warto wykorzystać na szuflady. Można w nich przechowywać bieliznę, ale również zapasowy komplet koców, kołdrę czy ręczniki. Wybierając drzwi do garderoby najczęściej korzystamy z drzwi przesuwnych. Ich największą zaletą jest oszczędność miejsca. Drzwi uchylne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zabudowa jest wąska lub płytka. Trzeba pamiętać, że system drzwi przesuwnych wymaga dodatkowego miejsca.

Biblioteka czy gabinet?

Strych jest idealnym miejscem, gdzie można się wyciszyć i odpocząć lub wprost przeciwnie, popracować. Warto wykorzystać strych ze skosami, by stworzyć gabinet do pracy lub bibliotekę, w której zmieści się ogromna ilość książek. W gabinecie, w którym trzymamy segregatory z dokumentami warto zrobić zabudowę, która będzie zasłaniała wszystko to co się w niej znajduje. Segregatory nie wyglądają atrakcyjnie. Decydując się na bibliotekę warto zrobić półki na książki, które będą sięgały od podłogi aż do sufitu. Warto pamiętać, że w kąciku do czytania powinien znaleźć się wygodny fotel, a w biurze biurko, przy którym można wygodnie popracować. Oba te meble powinny znaleźć się w pobliżu okna, by jak najdłużej można było wykorzystywać światło dzienne.

Pokój dla dziecka na poddaszu

O tym, że ze skosami na poddaszu da się żyć wiedzą wszystkie rodziny, które postanowiły zaaranżować pokoje dla najmłodszych właśnie na strychu. Przestrzeń pod oknem warto wykorzystać, by ustawić biurko do nauki. Jeśli nadal pozostanie wolne miejsce można pod ścianami zrobić szafki, w których dziecko będzie trzymało swoje skarby. Dzięki temu w pokoju będzie panował porządek. Warto pamiętać, że pokój będzie wydawał się jaśniejszy, gdy będzie urządzony w jasnych kolorach. Warto jednak zadbać, by znalazły się w nim kolorowe akcenty. Drzwi szafek mogą być w mocnych kolorach, na podłodze może znaleźć się barwny dywan a na łóżku kolorowa kapa.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%