Zamknij

Fotowoltaika - czy to się opłaca?

Artykuł sponsorowany + 14:26, 16.06.2021 Aktualizacja: 22:17, 17.06.2021
Skomentuj

Fotowoltaika od kilku lat z powodzeniem rozwija się w Polsce. Dzięki programom dotacyjnym inwestycja w ekologiczne źródło energii elektrycznej jest dostępna dla właścicieli domów jednorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych, gospodarstw rolnych i firm, przez co staje się bardziej opłacalna. Kiedy fotowoltaika będzie opłacalna?

Fotowoltaika - jakie warunki należy spełnić?

Zanim zdecydujemy się zainwestować w fotowoltaikę, konieczne jest przygotowanie planu budowy przydomowej instalacji. Jest to możliwe po dokładnej analizie rocznego zapotrzebowania domu na energię elektryczną, co z kolei jest podstawą do dobrania mocy instalacji. Kolejnym krokiem będzie ustalenie, czy konstrukcja dachu, lub grunt, którym dysponujemy jest dostosowany pod montaż paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika na dachu, czy gruncie?

Konstrukcja dachu musi umożliwić panelom nachylenie do promieni słonecznych pod kątem 40°, a jego powierzchnia nie może być zacieniona. To najbardziej powszechny wybór umieszczenia paneli fotowoltaicznych, ponieważ większość dachów spełnia te warunki. W przypadku, gdy nasz dach nie spełnia warunków do montażu fotowoltaiki, rozwiązaniem będzie montaż na gruncie. W tym wypadku również konieczne jest dopilnowanie, aby konstrukcja na gruncie była stabilna i niezacieniona.

Opłacalność fotowoltaiki

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, czy inwestycja w panele słoneczne będzie dla nas opłacalna, warto skorzystać z pomocy specjalistów wielkopolskiej firmy SunErgo zajmujących się szacowaniem kosztów, projektowaniem i montażem fotowoltaiki. Profesjonalny audyt fotowoltaiczny będzie punktem wyjścia do złożenia wniosku o dofinansowanie któregoś z programów wspierających fotowoltaikę w Polsce.

Dotacje na fotowoltaikę

W naszym kraju mamy możliwość skorzystania z programów dofinansowujących fotowoltaikę, dzięki którym zwracają się koszty naszej inwestycji w krótkim czasie. Właściciele domów jednorodzinnych mogą złożyć wniosek o dofinansowanie z programu Mój Prąd, który oferuje bezzwrotną dotację zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Większą oszczędność przyniesie połączenie dotacji z Ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną.

Fotowoltaika dla firm

Dzięki nowelizacji ustawy OZE, przedsiębiorcy, podobnie jak osoby fizyczne, mogą skorzystać z systemu opustów (net-metering) i produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Dzięki temu mogą oddawać nadwyżki wygenerowanego prądu i pobierać energię elektryczną w momencie, gdy instalacja nie wytwarza jej wystarczającej ilości.

Instalacja off-grid, czy on-grid?

Na sam koniec zdecydujmy, czy nasze potrzeby energetyczne wymagają podłączenia do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid). Pozwala to na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci energetycznej, z której potem możemy je pobierać.

Jeśli jednak chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, możemy podłączyć system off- grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu. Tego typu rozwiązanie jest polecane dla firm lub domków letniskowych, ponieważ pozwala na wykorzystanie zmagazynowanego na kilkanaście godzin w akumulatorze prądu.

Ostateczna cena fotowoltaiki zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Pamiętajmy, że główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%