Zamknij
REKLAMA

Nowy rok szkolny - Przypomnijmy sobie „starą Dwójkę”

09.39, 02.09.2022 . Aktualizacja: 09.40, 02.09.2022
REKLAMA

Szkoły podstawowe w Środzie Wielkopolskiej zawsze identyfikuję poprzez trzy adresy. Zgodnie z tą zasadą – przy ulicy Lipowej powinna znajdować się „Jedynka”, przy ulicy Dąbrowskiego „Dwójka”, a przy ulicy 20 Października „Trójka”.

Proszę wybaczyć, że nie posługuję się aktualnymi adresami i nazwami średzkich szkół podstawowych, ale szczerze powiedziawszy nawet nie mam ochoty szczegółowo w tę materię wnikać. Po pierwsze nigdy nie odnajdywałem logiki przy wprowadzaniu zmian w tym zakresie, a po drugie… do dziś nie wiem dlaczego zniknęła „Jedynka”!?

Moja wiedza dotycząca nazw, siedzib i numerów średzkich szkół podstawowych sięga czasów mojej pracy w Starostwie. Dziś nie widzę potrzeby, aby ją aktualizować. Wystarczy, że wiem do której szkoły chodzą moje wnuki.

I właśnie z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego i jednocześnie przystąpienia przez „młodych Łukaszewskich” do kolejnego etapu nauki – postanowiłem pokazać Państwu kilka fotografii ich szkoły. Chodzi oczywiście o szkołę wymienioną w tytule tego wspomnienia.

Trzy pierwsze zdjęcia przedstawiają uroczystość nadania „starej Dwójce” imienia Janka Krasickiego. Działo się to na początku lat 70. ubiegłego wieku (w słusznie minionych PRL - owskich czasach) zatem wybór patrona nie powinien nikogo dziwić. Oczywiście przemilczę historię Janka Krasickiego, bo najzwyczajniej na to nie zasługuje. Na pierwszym zdjęciu rozpoznałem dwie osoby. Są nimi, od lewej, Bronisław Jankowski i Henryk Rozwens. Obaj Panowie, to bardzo zasłużone dla średzkiej oświaty Osoby. Pozostałe, odsłaniające pamiątkową tablicę, postacie nie są mi znane. Może ktoś z czytelników Głosu Powiatu Średzkiego potrafi je rozpoznać? Na kolejnych dwóch zdjęciach utrwalono część artystyczną uroczystości w wykonaniu uczniów „Dwójki”. Zachęcam do bacznego przyjrzenia się tym zdjęciom – być może absolwenci tej szkoły rozpoznają tam siebie?

Dodam jeszcze, że po wyżej wspomnianej uroczystości, dokładnie 10 maja 1976 roku, w Średzkim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia „Dwójce” Sztandaru.

Kolejne trzy zdjęcia pokazują jak wyglądały główne elewacje Szkoły Podstawowej Nr 2 w Środzie w latach 70. i 80. Niestety nie wiem kiedy dokładnie te fotografie zostały wykonane. Może czytelnicy GPŚ rozwiążą tę zagadkę?

U progu nowego roku szkolnego czytelnikom GPŚ oraz absolwentom „starej Dwójki” życzę edukacyjnych sukcesów dzieci bądź wnuków, a także sympatycznego powrotu do szkolnej przeszłości. 

                                                                                                                            Paweł Łukaszewski

 

Od redakcji: Po opublikowaniu materiału na łamach Głosu Powiatu Średzkiego zadzwonił do redakcji Józef Odalanowski - średzianin,, którego życiową pasją stała się fotografia. Dzięki Panu Odalanowskiemu wiemy, że na fotografii przedstawiającej odsłonięcie pamiątkowej tablicy znajdują się jeszcze: Marian Widera i Mieczysław Bielawski. 

Zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%