Zamknij
REKLAMA

PRL-owski hit wczasów pod gruszą i jego drugie życie

10:01, 07.10.2021 | M.B
REKLAMA

Diogenes - domek letniskowy produkowany w Środzie z na prywatnej posesji w Rokitkach

PRL to okres rozkwitu wczasów pod gruszą, częściowo fundowanych ze środków firm. Niektóre duże przedsiębiorstwa, również państwowe wykupywały domki w ośrodkach wczasowych, lub na ich terenach stawiały swoje obiekty noclegowe. Jeden z najbardziej charakterystycznych architektonicznych tworów okresu PRL, Diogenes, produkowany był w Środzie.

Kombinat budowlany Remo Bud z Poznania miał swój oddział także w Środzie. W Krajowym Rejestrze Sądowym firma widnieje jako zlikwidowana w 2002 roku. Początkowo siedziba firmy znajdowała się blisko dzisiejszego ronda łączącego ulice Niedziałkowskiego, Poselską, 20 października i 3 maja. Potem przeniesiono ją na Berwińskiego, gdzie dziś znajduje się przedszkole i market budowlany Hipper.

Rokitki. Opuszczony teren prywatny z Diogenesem Fot. byledoprzodu.pl

Bliżej historię domku poznacie TUTAJ

Jarosławki, powiat śremski, Diogenes w ośrodku wczasowym.

Domek składał się z segmentów o szerokości 1,22 m, a najmniejszy domek składał się z 3 takich elementów, czyli miał 3,6 m długości (segmenty łączyły się). Choć przyjmuje się, że największy miał 6,8 m długości, to w specyfikacji produkcyjnej domku jest zawarta informacja, że klient może zamówić dowolną ilość segmentów, minimum jednak muszą być trzy.

Wnętrze Diogenesa znajdującego się nad jeziorem Jarosławskim

Najmniejszy domek mógł pomieścić dwoje dorosłych i dziecko, a każdy kolejny segment dodawał jedną osobę i zwiększał powierzchnię o 3,60 m2. Każdy domek w zestawie posiadał także pomost wejściowy, który montowało się na samym końcu procesu składania.

Diogenes stojący w Zwoli nad Jeziorem Raczyńskim

Jak się okazuje, słynny już Diogenes nie był jedynym domkiem letniskowym produkowanym w Środzie.

Jeśli Wy, Drodzy Czytelnicy macie w swoich zbiorach zdjęcia Diogenesów zapraszamy do podzielenia się fotografiami, ulotkami, a także wspomnieniami. Być może wspólnie uda nam się odbudować kawałek PRL-owskiej historii Środy. 

Ten Diogenes w Jarosławkach idealnie wpasował się w krajobraz

Kto zaprojektował Diogenesa i... Bambino? Sprawdź TUTAJ

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%