PRL to okres rozkwitu wczasów pod gruszą, częściowo fundowanych ze środków firm. Niektóre duże przedsiębiorstwa, również państwowe wykupywały domki w ośrodkach wczasowych, lub na ich terenach stawiały swoje obiekty noclegowe. Jeden z najbardziej charakterystycznych architektonicznych tworów okresu PRL, Diogenes, produkowany był w Środzie.
Kombinat budowlany Remo Bud z Poznania miał swój oddział także w Środzie. W Krajowym Rejestrze Sądowym firma widnieje jako zlikwidowana w 2002 roku. Początkowo siedziba firmy znajdowała się blisko dzisiejszego ronda łączącego ulice Niedziałkowskiego, Poselską, 20 października i 3 maja. Potem przeniesiono ją na Berwińskiego, gdzie dziś znajduje się przedszkole i market budowlany Hipper.
Domek składał się z segmentów o szerokości 1,22 m, a najmniejszy domek składał się z 3 takich elementów, czyli miał 3,6 m długości (segmenty łączyły się). Choć przyjmuje się, że największy miał 6,8 m długości, to w specyfikacji produkcyjnej domku jest zawarta informacja, że klient może zamówić dowolną ilość segmentów, minimum jednak muszą być trzy.
Najmniejszy domek mógł pomieścić dwoje dorosłych i dziecko, a każdy kolejny segment dodawał jedną osobę i zwiększał powierzchnię o 3,60 m2. Każdy domek w zestawie posiadał także pomost wejściowy, który montowało się na samym końcu procesu składania.
Jak się okazuje, słynny już Diogenes nie był jedynym domkiem letniskowym produkowanym w Środzie.
Jeśli Wy, Drodzy Czytelnicy macie w swoich zbiorach zdjęcia Diogenesów zapraszamy do podzielenia się fotografiami, ulotkami, a także wspomnieniami. Być może wspólnie uda nam się odbudować kawałek PRL-owskiej historii Środy.
2 0
Byłem kiedyś gdy mialem lat kilka z tatą na wczasach w Łebie. Właśnie w takim domku mieszkaliśmy, super było. Nie na co dzień można było mieszkać w cysternie na mleko ?