Zamknij

Dziś Ośrodek Kultury, a dawniej Powiatowy Dom Kultury. Kto chodził do PEDEKU?

14:00, 28.06.2021 M.B Aktualizacja: 14:15, 28.06.2021

Wielu mieszkańców Środy poruszył temat połączenia Ośrodka Kultury z Biblioteką Publiczną. Takie połączenie miałoby wygenerować jakieś oszczędności i umożliwiłoby rzekomo ubieganie się o większe dotacje. Problem ten poruszył naszego Czytelnika, pana Pawła Łukaszewskiego, który opisał swoje wspomnienia związane z Ośrodkiem Kultury, a dawniej Powiatowym Domem Kultury.

Ośrodek Kultury w Środzie Wielkopolskiej jest obecnie miejską instytucją kultury. Jednak do momentu likwidacji powiatów w Polsce, co nastąpiło w 1975 roku za rządów Pierwszego Sekretarza Komitetu Centralnego PZPR Edwarda Gierka, ośrodek ten miał status Powiatowego Domu Kultury. Jeśli ktoś szedł tam na koncert, do teatru lub na bal, to nie mówił, że idzie do Powiatowego Domu Kultury tylko mówił, że idzie do PEDEKU.

Jako, że pan Henryk Łukaszewski przez 40 lat pracował w tej instytucji, to pan Paweł Łukaszewski dobrze zapamiętał zarówno formy, jak i zasięg jej funkcjonowania. Zasięg był dość duży, bo obejmował gminy: Środa, Dominowo, Kleszczewo, Kostrzyn, Zaniemyśl i Krzykosy. Jeśli chodzi o formy aktywności, to szczególnie zostały zapamiętane działania PEDEKU w zakresie promowania kultury ludowej, wszystkich gmin Powiatu Średzkiego – poza jego granicami. I co warto jeszcze dodać – zasięg tych działań znacznie wykraczał poza granice Województwa Poznańskiego.

Ta promocja dotyczyła między innymi Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Tośtoki” z Pięczkowa w gminie Krzykosy. Historia i sukcesy tego zespołu, prowadzonego przez panią Franciszkę Tomczak, udokumentowane są między innymi dużą liczbą fotografii, pozostawionych przez Henryka Łukaszewskiego.

Z czasów PEDEKU, szczególnie starszym mieszkańcom Środy i okolic, znana jest również teatralna działalność tej instytucji. Nota bene teatr amatorski w Środzie nie funkcjonował tylko i wyłącznie przy Powiatowym Domu Kultury, i nie tylko po II wojnie światowej.

Pan Paweł zwraca uwagę na to, iż niewielu mieszkańców Środy pamięta, jak prężnie działał przy PEDEKU teatr amatorski. Obiecał, że na bazie materiałów, które pozostawił jego ojciec postara się specjalnie dla naszych Czytelników opracować i przypomnieć historię ruchu teatralnego w naszym mieście. Z posiadanych przez pana Pawła materiałów będzie można się dowiedzieć między innymi, że nasz rodzimy teatr amatorski działał z sukcesami nie tylko przy Powiatowym Domu Kultury, a jego twórczość miała swoich odbiorców nie tylko w Środzie.

- Ilekroć patrzę na fotografię, przedstawiającą ówczesny (z początku lat 50-tych XX wieku), budynek PEDEKU, to zawsze przypomina mi się moja (dzieciaka w towarzystwie starszych członków rodziny) obecność na sali widowiskowej Powiatowego Domu Kultury na jednym ze spektakli teatralnych, wystawionych tam w latach 60-tych ubiegłego wieku. A powodem mojej obecności było zapewne to, że występowali w nim moi rodzice, Elżbieta i Henryk Łukaszewscy - napisał pan Paweł.

To właśnie zdjęcie PEDEKU z początku lat 50-tych XX wieku wraz ze stroną tytułową broszury, promującej wydarzenia organizowane wtedy w Powiatowym Domu Kultury w Środzie dołączone jest do tego artykułu. Oprócz tego publikujemy fotografię sceny przy PEDEKU, na której, przez wiele lat, odbywały się nie tylko koncerty, ale także obchody Święta 1 Maja”. 

 

[DAWNY]1624882100057[/DAWNY]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%