Zamknij
REKLAMA

Polska vs Indie na średzkim stadionie

14:20, 15.06.2021 | M.B
REKLAMA

Polska vs Indie na średzkim stadionie

Reprezentacje Polski i Indii na średzkim stadionie Fot. Archiwum Pawła Łukaszewskiego

 

Średzki stadion przy ulicy Sportowej na trwałe wpisał się w historię naszego miasta, i to przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszy, to oczywiście sukcesy średzkich sportowców wraz z widoczną, szczególnie w ostatnich latach, poprawą bazy sportowej i warunków kibicowania. Drugi powód, to historia tego obiektu, a więc również historia jego zarządców oraz wielu, także pozasportowych, imprez i uroczystości, które się na nim odbywały.

W zbiorach pana Pawła Łukaszewskiego znajduje się wiele fotografii dokumentujących życie średzian w ostatnim stuleciu. Rodzina pana Pawła od pokoleń aktywnie uczestniczy w życiu miasta i jego społeczności. W swojej kolekcji znalazł kolejne fotografie przedstawiające życie sportowe Środy i stadionu.

Na pierwszym zdjęciu widoczna jest nieistniejąca już brama, prowadząca do średzkiego stadionu z zamontowanym na niej szyldem Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia”. Niestety nie wiadomo, w którym roku zdjęcie to zostało zrobione. 

Widok na bramę stadionu Fot. Archiwum Pawła Łukaszewskiego

 

Na drugim zdjęciu widoczny jest montaż dwóch fotografii, przedstawiających reprezentacje Polski i prawdopodobnie Indii w hokeju na trawie. Spotkanie to oczywiście odbyło się na płycie stadionu w Środzie. Obie reprezentacje zmierzyły się w towarzyskim meczu – w latach świetności i jak sądzę największej popularności – hokeja na trawie w naszym mieście. Niestety i w tym przypadku nie dotarliśmy do informacji, w którym roku to zdjęcie zostało wykonane. Więcej informacji o tym wydarzeniu na pewno udzielą działacze sekcji hokeja na trawie klubu Polonia Środa Wielkopolska. Z pewnością zdjęcie przedmeczowej prezentacji drużyn uczestniczących w międzynarodowym spotkaniu na średzkim stadionie jest częścią historii nie tylko naszego lokalnego, ale przede wszystkim polskiego hokeja na trawie.

Ostatnia fotografia przedstawia widok na stadion miejski w latach 60.

Wygląd stadionu miejskiego w poprzednim półwieczu Fot. Archiwum Pawła Łukaszewskiego

 

Pan Łukasz podkreśla, że te zdjęcia darzy szczególnym sentymentem, gdyż jest fanem tej dyscypliny sportu, a jego ś.p. wujek Janusz Łukaszewski występował w średzkiej drużynie hokeja na trawie. Jego dobrze zapowiadającą się karierę niestety zakończył brutalny faul podczas towarzyskiego meczu z drużyną laskarzy z NRD. Mecz oczywiście odbył się na stadionie w Środzie. Na kolejnym, załączonym do niniejszej informacji, zdjęciu, najprawdopodobniej z 1961 roku, uwieczniono 4 hokeistów. Wprost nad bramkarzem stoi właśnie wuj pana Pawła, Janusz Łukaszewski. Niestety, nazwiska trzech pozostałych laskarzy nie są znane. Być może ktoś z Czytelników, rozpoznaje osoby znajdujące się na zdjęciu?

[ZT]4884[/ZT]

[DAWNY]1623759403261[/DAWNY]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%