Z REDAKCYJNEJ POCZTY
O tych świetnie zorganizowanych i do dziś bardzo dobrze ocenianych obchodach przypomniałem Państwu na łamach Głosu Powiatu Średzkiego w 2022 roku. Dzisiaj również będzie mowa o uroczystościach związanych z jubileuszem 700-lecia nadania Środzie praw miejskich. Warto pamiętać, że rocznicę tę celebrowano w dniach 17-24 września 1967 roku. Areną jubileuszowych obchodów były wszystkie publiczne miejsca i instytucje w naszej gminie. Przed trzema laty napisałem m.in., że ich organizatorzy nie ograniczyli się do nudnych, okolicznościowych akademii, ale przygotowali potężną dawkę atrakcji. Były wśród nich przedsięwzięcia związane z naszą historią (powstało Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach), konkursy plastyczne i fotograficzne, a także spektakle teatralne i zawody sportowe. Tym co zasługuje na szczególne uznanie była realizacja kilkunastu ważnych dla miasta inwestycji.
W tym miejscu przypomnę, że Obchodom 700-Lecia Środy poświęcona była wystawa, którą w Galerii Kazamaty w 2022 roku zorganizował pan Bartłomiej Król.
Częścią obchodów 700-lecia Środy, które pozostawiły po sobie trwały ślad były także uroczyste odsłonięcia dwóch, specjalnie na tę okazję wykonanych, pomników. Chodzi tu o „Pomnik ku czci pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta nauczycieli”, usytuowany przy Szkole Podstawowej Nr 1 oraz pomnik 700-lecia Środy, który stanął na ówczesnym Placu Stanisława Miłostana. Historię tego drugiego pomnika przypomniałem Państwu w 2022 roku, dołączając do tekstu fotografie przedstawiające proces jego powstawania i uroczyste odsłonięcie.
Przeglądając archiwa po moim ojcu natrafiłem ostatnio na kilkadziesiąt nieznanych mi dotąd fotografii. Wśród nich były fotografie, na których uwieczniono obchody 700-lecia Środy. Zaprezentuję je Państwu w trzech tematycznych odsłonach. Nazwałem je suplementami do wcześniejszych, przypominających to historyczne wydarzenie, wspomnień. Do dzisiejszego, pierwszego suplementu dołączyłem wcześniej nie prezentowane fotografie. Utrwalono na nich przebieg ostatniej fazy powstawania pomnika 700-lecia Środy, końcowy efekt prac, a także prominenta przemawiającego podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.
Przyznam, że pomnik 700-lecia Środy swą formą architektoniczną i układem przestrzennym nigdy mnie nie zachwycał. Kamienna, wykonana z siedmiu głazów, bryła z napisem 700-LAT moim zdaniem nie pasowała do zabytkowego charakteru Placu, na którym ją umieszczono. Pomnik ten wpisywałby się raczej w przestrzeń charakterystyczną dla budownictwa epoki socjalizmu. Późniejsze przeniesienie go na skwer przy ulicy Kilińskiego, czyli w rejon historycznego Poznańskiego Przedmieścia, też nie było dobrym pomysłem. To raczej efekt poszukiwań jakiegoś wolnego skrawka ziemi, niż przemyślana relokacja. Zresztą, oceńcie Państwo sami.
Do pliku starszych, prezentowanych dziś, fotografii dołączyłem aktualne obrazki pomnika 700-lecia Środy. Jego nowy adres, to rzecz jasna skwer przy ulicy Kilińskiego w Środzie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz