Hodowli z rasowymi psami w powiecie średzkim jest kilka, jednak te dwie rasy na terenie naszego powiatu będą pierwsze. Psy tej rasy idealnie nadaje się dla osób aktywnych, które chciałyby mieć towarzysza, który nadąży za ich aktywnościami. Towarzysza, który lubi dzieci i zadba o ich bezpieczeństwo. Ale także doskonale sprawdzi się jako pies obronny, strzegący, pilnujący, służbowy i ratunkowy.
Owczarki staroniemieckie, jak i niemieckie długowłose mają długą historię i są typami sportowców, którym niełatwo dotrzymać kroku. Psy te poradzą sobie niemal w każdej dziedzinie pracy i sportu, dlatego ich właściciele powinni być energiczni i lubić aktywny tryb życia. Co jednak najważniejsze psy tych ras są oddane właścicielowi i lojalne wobec wszystkich członków rodziny. Trzeba wiedzieć, że rasy te lubią dzieci, są bardzo posłuszne i bystre. Z uwagi na to, że psy te z gruntu są bardzo pracowite, należy im jedynie umożliwić okazanie ich naturalnych zalet, poprzez stworzenie rodzinnego kontaktu oraz okazanie mu odpowiedniej czułości, konsekwencji w prowadzeniu i mamy świetnego, zrównoważonego psa.
Od niedawna w naszym powiecie hodowlą takich psów zajęła się średzianka Iwona Hypka, która stworzyła hodowlę tych psów pod nazwą: Yvonne & Black Lady Aza. Dokładnie rzecz ujmując jest to hodowla owczarków staroniemieckich i niemieckich długowłosych.
Na dzień dzisiejszy hodowla może pochwalić się dwoma miotami. Pierwszy miot to szczeniaki owczarków staroniemieckich, a drugi owczarków niemieckich długowłosych. Oczywiście są to szczeniaki z rodowodem i książeczką zdrowia. Zachipowane, odrobaczone i zaszczepione.
Co ważne dla osób ceniących sobie dobro czworonogów hodowla zachowuje najwyższe standardy hodowlane co poświadcza przynależność do Polskiej Federacji Kynologicznej należącej do międzynarodowej organizacji ACW.
Każda osoba, która chciałaby się dowiedzieć czegoś więcej o tych dwóch rasach, zobaczyć szczeniaczki powinna skontaktować się z Panią Iwoną Hypką pod numerem: 695 716 605