Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. dostarcza wodę do mieszkańców prawie całej gminy Środa Wielkopolska oraz sprzedaje wodę hurtowo do gmin ościennych. Tylko miejscowości Jarosławiec, Topola i Januszewo zaopatrywane są w wodę przez Spółdzielnię Mieszkaniową Jarosławiec. Jako przedsiębiorstwo wodociągowe eksploatujemy około 300 km sieci wodociągowej o średnicach od 80mm do 350mm, na której zamontowane są zasuwy, przyłącza i hydranty.
Hydranty zewnętrzne zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz służą do przeprowadzania eksploatacyjnego płukania sieci wodociągowej. Najstarszy hydrant zamontowany na naszej sieci pochodzi z 1909 roku. Obecnie hydrant ten przechodzi renowację.
W ostatnim czasie Dział Sieci Przesyłowych dokonał nowego oznakowania oraz przeglądu 1024 szt. obsługiwanych przez MPECWiK zewnętrznych, nadziemnych i podziemnych hydrantów przeciwpożarowych.
Czy wiesz po co czerwone tabliczki przy hydrantach???
Każdy hydrant zamontowany na sieci wodociągowej ma nadany numer inwentarzowy, a także opisaną średnicę. Informacje te umieszczone są na tabliczce ustawionej w pobliżu hydrantu. Z tabliczki możemy również wyczytać odległość do hydrantu, co szczególnie jest ważne w przypadku hydrantów podziemnych, aby właściwe służby bez problemu mogły go szybko zlokalizować.
Na terenie Środy hydranty mają nadane kolejne numery od 1 do 600. Natomiast na terenach wiejskich numer instalacji składa się z pierwszych dwóch cyfr oznaczających daną strefę (stację uzdatniania wody), kolejne dwie cyfry to miejscowość, ostanie cyfry to numer hydrantu. Tak oznaczone i sprawdzone pod względem wydajności i ciśnienia hydranty zostają naniesione na elektroniczną mapę GIS, co usprawnia zarządzanie siecią i infrastrukturą w naszym przedsiębiorstwie.
Niestety od wielu lat, notorycznie odnotowujemy przypadki nielegalnego poboru wody z hydrantów przeciwpożarowych. Uszkodzone hydranty i łamane zabezpieczenia odprowadzają do ciągłych wycieków i strat wody. Na nielegalnym poborze najbardziej tracą uczciwi odbiorcy naszych usług, a kradzież wody z hydrantów jest dla nich bardzo uciążliwa. Intensywny pobór wody z hydrantu ma ogromny wpływ na ciśnienie wody w sieci wodociągowej, w skrajnych przypadkach powoduje nawet jej brak.
Nieuprawniony pobór wody z hydrantu może doprowadzić do uszkodzenia samego hydrantu, ale przede wszystkim do pogorszenia jakości wody w sieci, poprzez zerwanie osadów nagromadzonych w przewodach wodociągowych, stanowiących naturalne wytrącone związki żelaza i manganu. Zerwanie nagromadzonych osadów powoduje zanieczyszczenia wody u pozostałych odbiorców. Osad ten podczas zmian ciśnienia, związanych z nagłym poborem wody, zrywa się ze ścianek przewodów wodociągowych powodując wtórne zanieczyszczenia wody. Sytuacja ta dotyczy szczególnie odbiorców mieszkających w pobliżu miejsca nielegalnego poboru oraz na końcowych odcinkach sieci wodociągowej. Kradzież wody z hydrantu może stać się potencjalnie źródłem skażenia bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia wszystkich użytkowników.
MPECWiK w Środzie Wlkp., w trosce o swoich odbiorców podejmuje działania, poprzez wykorzystywanie monitoringu na sieci wodociągowej, aby jak najszybciej zidentyfikować i wykryć nielegalny proceder poboru wody.
Dlatego, jeśli zauważysz cieknący, uszkodzony hydrant lub pobór wody przez osoby nieuprawnione zadzwoń pod numer 994 i poinformuj o tym fakcie naszego dyżurnego.
Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Środzie Wlkp. ogłasza konkurs dla mieszkańców gminy Środa Wlkp. pod hasłem:
„Znajdź nieoznakowany hydrant”
Przedmiotem konkursu jest odszukanie nieoznakowanego hydrantu zainstalowanego na sieci wodociągowej będącej w posiadaniu Organizatora konkursu. Opis hydratu oraz sposobu oznakowania go znajduje się na stronie internetowej oraz umieszczony został w lokalnej prasie, w artykule poświęconym tej tematyce.
- Zdjęcia należy nadsyłać na adres mailowy [email protected] w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia 2021r.
- Do każdego zdjęcia w mailu należy dołączyć następujące informacje: imię i nazwisko , adres kontaktowy, telefon kontaktowy oraz dokładną lokalizację hydrantu (miejscowość, ulica, charakterystyczne miejsce).
- Przesłanie zdjęcia pracy konkursowej wraz z danymi osobowymi jest równoznaczne ze zgłoszeniem udziału w konkursie.
- Organizator konkursu przewiduje nagrody rzeczowe dla osób, które prawidłowo zgłosiły swój udział w konkursie i jako pierwsze odnalazły nieoznakowane hydranty. Dla pozostałych osób, które prawidłowo zgłosiły swój udział w konkursie i odnalazły nieoznakowany hydrant przewidziane są upominki. Organizator konkursu przewiduje również nagrody specjalne.
- Organizator konkursu przewiduje zakończenie konkursu w terminie do 30 września 2021r.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.wodociagi-sroda.pl w zakładce EDUKACJA.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz