Zamknij

Papież wręczył paliusze arcybiskupom

08:00, 15.07.2025
Skomentuj Papież Leon XIV nałożył paliusz na arcybiskupa Zbigniewa Zielińskiego  Fot. Vatican Media Papież Leon XIV nałożył paliusz na arcybiskupa Zbigniewa Zielińskiego Fot. Vatican Media

W uroczystość świętych Piotra i Pawła w Rzymie papież Leon XIV włożył paliusze 54 arcybiskupom metropolitom. Wśród nich było trzech arcybiskupów z Polski, w tym metropolita poznański arcybiskup Zbigniew Zieliński. 

Paliusz jest elementem stroju liturgicznego noszonego przez katolickich arcybiskupów metropolitów, symbolizujący ich więź z papieżem i władzę w Kościele. Jest to biała wełniana wstęga, ozdobiona sześcioma czarnymi krzyżami i trzema szpilkami. Oprócz tego paliusz jest symbolem jedności z Następcą Piotra i troski o powierzony lud. Dlatego też w uroczystość świętych Piotra i Pawła 54 arcybiskupów metropolitów udało się do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym.

Spotkanie arcybiskupów z papieżem odbyło się pod koniec czerwca. W Bazylice Świętego Piotra papież Leon XIV wręczył przybyłym z całego świata metropolitom paliusze. Z Polski do Rzymu na uroczystość pojechali arcybiskup Adrian Galbas z Warszawy, arcybiskup Wiesław Śmigiel ze Szczecina oraz arcybiskup Zbigniew Zieliński z Poznania. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%