Zamknij

Zmiany w Pałacu w Winnej Górze

Joanna DudaJoanna Duda 15:09, 12.01.2023 . Aktualizacja: 15:24, 12.01.2023
Skomentuj Fot. Łukasz Kowalski Fot. Łukasz Kowalski

W piątek 16 grudnia zakończono ostatni etap konkursu na koncepcję architektoniczno-scenograficzną wystawy stałej w Pałacu w Winnej Górze. W finałowej odsłonie znalazły się trzy projekty. Konkurs na koncepcję architektoniczno-scenograficzną wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze ogłoszono w sierpniu 2022 roku. Do udziału w nim zaproszono pięć renomowanych pracowni architektonicznych. W pierwszym etapie konkursu wybrano trzy finałowe projekty. 

– Jednym z głównych zadań Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jest stworzenie niemuzealnej, narracyjnej wystawy stałej, która będzie odpowiadać celom statutowym i programowym instytucji kultury. Należą do nich przede wszystkim przywracanie pamięci o różnych historycznych drogach Polaków dążących do odzyskania niepodległości, koncentrujących się wokół postaci patrona instytucji, generała Jana Henryka Dąbrowskiego i wielkopolskiego ruchu pracy organicznej; włączanie wątków historycznych jako istotnych we współczesnym rozumieniu pojęć takich jak: patriotyzm, tożsamość narodowa czy społeczeństwo obywatelskie; poszanowanie zasobów i krajobrazu jako odpowiedzi na aktualne wyzwania związane z postępującą degradacją środowiska przyrodnicze-go – komentuje Marek Roman, dyrektor Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. 

Autorzy projektując przestrzeń pałacu skupili się na działaniach edukacyjnych i warsztatowych. Ekspozycja została podzielona na trzy główne części. Tematy poświęcone patronowi instytucji, generałowi Dąbrowskiemu zostały umieszczone w salach na poddaszu; narracje dotyczące pracy organicznej i związanych z nią wątków historycznych na piano nobile; natomiast historia pałacu w Winnej Górze oraz przestrzeń wystaw czasowych i audytorium z salą kinową zaplanowano w przyziemiu. Dużą rolę będzie odgrywać zagospodarowanie parku pałacowego, który zgodnie z koncepcją ma stać się „gabinetem osobliwości, przestrzenią eksperymentu i rezerwatu procesu przyrodniczego.” Wprowadzane elementy mają nawiązywać do sztuki ogrodowej, land artu, rzeźby środowiskowej i ekoinstalacji. Projekt zakłada między innymi odtworzenie ścieżki do kościoła i kaplicy generała Jana Henryka Dąbrowskiego; modernizację dotychczasowych dróg komunikacyjnych; stworzenie przestrzeni łąk kwietnych, organicznych sadów, grządek warzywnych, niewielkich winnic i trzech pawilonów koncentrujących się na tematach ekologicznych.

– Spośród trzech finałowych koncepcji, projekt Marcina Kwietowicza odpowiada w sposób najbardziej kompleksowy na wszystkie zadania postawione w regulaminie konkursu, dlatego cieszymy się mogąc na jego podstawie planować dalsze działania zmierzające do urzeczywistnienia tej koncepcji w winnogórskim pałacu – dodaje Marek Roman.

Kolejnym korkiem, realizowanym w 2023 roku, będzie podjęcie przez pałac starań o zdobycie środków na realizację projektu wykonawczego opartego na zwycięskiej koncepcji. Przedstawione wizualizacje projektu Marcina Kwietowicza mają charakter poglądowy i będą zmieniać się wraz z postępami w dalszej pracy. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%