Zamknij
REKLAMA

Wystartowali z okazji 10-lecia żeglarstwa. Sprawdź, jak poszło zawodnikom!

12:48, 24.06.2022 | J.J
Skomentuj Najmłodsza żeglarka regat, 9-letnia Hanna Proksa Fot. Akademia Żeglarstwa
REKLAMA

W ubiegłą sobotę na Jeziorze Średzkim odbyły się Regaty 10-lecia Średzkiego Żeglarstwa Sportowego o Puchar Trenera Akademii Żeglarstwa. Na linii startowej zameldowało się aż 28 żeglarzy z 5 klubów. Akademia Żeglarstwa 18 czerwca zorganizowała zawody z okazji jubileuszu wprowadzenia projektu Patryka Różańskiego na akwen miejski w Środzie.

Projekt zakładał zakup szkoleniowych jachtów, rozpoczęcie szkoleń żeglarskich dla dzieci w klasie Optimist i utworzenie uczniowskiego klubu żeglarskiego. Pod koniec lata 2012 trener Różański zorganizował Pierwsze Regaty na Jeziorze Średzkim dla swoich uczniów. Tak zrodziła się tradycja, która trwa do dziś. Efektem pracy trenera było utworzenie we wrześniu 2012 roku UKŻ „Środa”, który za 3 miesiące domknie dekadę. W roli komandora, trenera, szkutnika, bosmana i zawodnika UKŻ „Środa” pracował na rzecz dzieci i młodzieży w Powiecie Średzkim prowadząc liczne projekty społeczne równolegle do prowadzonych szkoleń swoich zawodników.

Przez 6 sezonów jego zawodnicy odnosili sukcesy na regatach regionalnych, wojewódzkich i Pucharze Polski w klasach Optimist, Cadet, Europa i Omega. W 2018 roku Patryk Różański zrezygnował z pełnienia funkcji trenera i komandora oraz wystąpił z UKŻ „Środa”, aby jesienią utworzyć klub żeglarski - Akademia Żeglarstwa. Klub ten kontynuuje projekty społeczne Różańskiego, szkoli dzieci i młodzież na żeglarzy sportowych, szkoli osoby dorosłe na żeglarzy jachtowych i organizuje obozy żeglarskie w Środzie.

Obecnie mamy w mieście dwa kluby żeglarskie, w których zawodnicy odnoszą liczne sukcesy na zawodach.

Zawodnicy w wieku 9 do 69 lat zawzięcie rywalizowali o miejsca na podium. W wielozałogowej klasie Omega rozegrano 3 wyścigi, w dziecięcej klasie Optimist 4, a w najszybszej klasie Europa 5.

Po podsumowaniu rywalizacji o godzinie 16:00 odbyło się zakończenie. Ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców. W klasie Omega ścigały się załogi z Akademii: 1. miejsce zajęła załoga Farid Chergui, Andrzej Kawiński, Katia Petrova i Szymon Przymusiński; 2. miejsce zajęła Małgorzata Strzyżewska, Matylda Wesołowska i Oleksandr Krasnorudskij. W klasie Europa całe podium zajęła kadra średzkiego UKŻ „Środa”: 1. Bartosz Leżała, 2. Jan Pachla i 3. Adam Langner.

W klasie Optimist 12-15 lat: 1. Anastasiia Semenchenko z KŻ Mewa Poznań, 2. Stanisław Urbańczyk z UKŻ „Środa” i 3. Leon Napierała z Kościańskiego KŻ. W klasie Optimist do lat 11 najlepsza okazała się Nina Krawczyk z KŻ Mewa Poznań, 2. Franciszek Kaczmarek także z KŻ Mewa, 3. Franciszek Nowak z Kościańskiego KŻ. Podczas ceremonii zakończenia wręczono także nagrody specjalne.

Najmłodszą żeglarką regat została 9-letnia Hanna Proksa ze średzkiej Akademii, najmłodszym żeglarzem 9-letni Franciszek Kaczmarek z KŻ Mewa, a nagrodę Fair Play otrzymał najstarszy uczestnik regat Piotr Piasecki z Neptun Wągrowiec.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%