W pobliżu Środy ma powstać tak zwana stacja przeładunkowa odpadów komunalnych. Została podjęta decyzja w tej sprawie.
Stacja ma znaleźć się w miejscu nieczynnego wysypiska śmieci w Nadziejewie. Na początku marca została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. To jeden z niezbędnych dokumentów, aby budowa mogła dojść do skutku.
Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że przebieg inwestycji nadzoruje Lider Usług Komunalno-Samorządowych w Środzie. Ma ona powstać po wcześniejszym porozumieniu z Wielkopolskim Centrum Recyklingu w Jarocinie. To właśnie tam obecnie trafiają śmieci z gminy Środa.
Zapytaliśmy o szczegóły inwestycji i o to, jakie przyniesie ona korzyści. W tym momencie za wiele jednak nie wiadomo. – Proces negocjacji z WCR w Jarocinie trwa, w związku z tym nie możemy na tym etapie zajmować stanowiska. O pozytywach warto będzie wspomnieć, kiedy strony uzgodnią ostateczny kształt przyszłej współpracy – informuje Maciej Osucha, prezes spółki LUKS.
Co znajdzie się w stacji przeładunkowej?
Wiemy, w jaki sposób ma być prowadzona działalność w tym miejscu. – Przewiduje się selektywne magazynowanie odpadów w hali i w zadaszonych boksach o utwardzonym podłożu. Odpady będą magazynowane w boksach luzem, w stosach, w kontenerach, pojemnikach i big-bagach. Odpady z tworzyw sztucznych mogą być zagęszczone w prasokontenerach i ustawione pod wiatą. W takim przypadku odpady będą trafiać do leja zasypowego instalacji i przenośnikami taśmowymi transportowane będą do prasokontenerów. Nie wyklucza się zagęszczenia, w razie potrzeby innych odpadów surowcowych, takich jak papier czy metale – to fragment opisu przedsięwzięcia.
Stacja przeładunkowa ma zostać wybudowana na obszarze niecałych dwóch hektarów. Zakres tego przedsięwzięcia obejmuje budowę obiektów budowlanych oraz montaż urządzeń do zbierania i zagęszczania zebranych odpadów. Wśród tych urządzeń ma znaleźć się: hala magazynowa, instalacja do zagęszczania surowców pod wiatą, boksy magazynowe i zadaszenia. Niezbędne będzie też utwardzenie terenu i wyznaczenie placów manewrowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz