Zamknij
REKLAMA

Jeszcze pozostaną w murach szkoły. Wojewoda nie zapewnił im innego lokum. Egzaminy dojrzałości mają przebiegać bez zakłóceń

10:58, 25.03.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

We wtorek uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w hali średzkiego LO, zostali poinformowani o zamknięciu tego punktu. Pisemne komunikaty zostały rozwieszone w widocznych miejscach. - Informujemy, że w dniu 25 marca br. zakończy funkcjonowanie zbiorowy punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej ul. Księdza Kegla 1a. W związku z zakończeniem funkcjonowania punktu dla wszystkich mieszkańców w dniu 24 marca br. w godzinach 18:00-19:00 zostanie zagwarantowany transport do nowego zbiorowego punktu noclegowego na terenie Województwa Wielkopolskiego – czytamy w komunikacie.

Tak się jednak nie stało. Osoby, które miały wczoraj zostać wywiezione do ośrodka dla uchodźców nadal pozostają w sali LO. Okazało się, że wojewoda nie zapewnił im innego miejsca pobytu. Ma to jednak nastąpić w najbliższych dniach. - Najpóźniej do końca marca hala opustoszeje. Z całą pewnością pobyt uchodźców w żaden sposób nie może zakłócić przebiegu egzaminu dojrzałości – uspokaja Sekretarz Powiatu Bartosz Wieliński.

Uchodźcy trafili do hali sportowej 12 marca. 64 osoby zostały przywiezione z ośrodka w Żerkowie. Jeszcze tego samego dnia część z nich zadeklarowała szybkie opuszczenie noclegowni. W niedzielę było już tu tylko 49 osób, w przeważającej liczbie kobiet i dzieci narodowości romskiej. Kilka dni później salę w LO opuściło kolejnych 9 osób. Aktualnie przebywa tutaj 37 uchodźców, w tym 29 narodowości romskiej.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, osoby pochodzenia romskiego mają trafić do ośrodka, w którym przebywają właśnie przedstawiciele tej narodowości, natomiast osoby pochodzenia ukraińskiego pozostaną na terenie powiatu średzkiego, ale już nie w murach liceum. Osiem osób najprawdopodobniej zamieszka w Słupi Wielkiej.

Powodem rozdzielenia uchodźców mają być przede wszystkim różnice kulturowe. Nie jest też tajemnicą, że w wielu społeczeństwach ukształtowały się antyromskie stereotypy, co wielokrotnie doprowadzało do licznych prześladowań przedstawicieli tej narodowości. 11 lat temu Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie europejskiej strategii na rzecz integracji Romów. Nie zmienia to jednak faktu, że sami Romowie często nie chcą przebywać z gadziami (tak nazywają osoby nienależące do społeczności romskiej).

Zgodnie z decyzją Wojewody Wielkopolskiego powiat średzki musi zapewnić miejsca dla 100 uchodźców z Ukrainy. Wiadomo też, że hala sportowa LO nie będzie już pełnić roli noclegowni.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Z 500Z 500

2 0

Tu się wkradł polski (nie)ład. 17:31, 25.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%