Zamknij
Bazując na naukowych doniesieniach, stosowanie glifosatu jako środek chwastobójczy można uznać za bezpieczne i bez obaw stosować w swoich ogrodach.

Czy roundup jest bezpieczny?

21:53, 21.07.2022 Aktualizacja: 22:32, 21.07.2022

Czy roundup jest bezpieczny?

Podobnie jak ze szczepionkami, czy siecią 5G o roundupie a dokładniej o  substancji aktywnej zawartej w tym środku czyli o glifosacie krąży mnóstwo mitów. Co jest prawdą, a co nie? Czy coś nam grozi stosując środki chwastobójcze?

Glifosat został wprowadzony na rynek już w 1974 roku pod nazwą Roundup, a wiele lat później inne firmy zaczęły produkować środki chwastobójcze z glifosatem, tworząc swoje nazwy. 

Glifosat jako środek chwastobójczy, działa tylko poprzez liście, więc opryskiwanie samej ziemi nic nie daje. Tym samym można zdementować mit, który mówi że po zastosowaniu glifosatu przez wiele lat nic nie urośnie. W zależności od temperatury oraz wilgotności średnio po 14 dniach można normalnie uprawiać ziemie. 

Jednak najwięcej kontrowersji wzbudzają informacje o działaniu rakotwórczym, a nawet  możliwości wpływu glifosatu na ludzkie DNA. Temat jest dosyć złożony, bo z jednej strony mamy  substancję która jest jedną z najlepiej przebadanych na świecie i większość badań potwierdza że  glifosat stosowany zgodnie z przeznaczeniem jest bezpieczny, a z drugiej strony mamy zakazy  stosowania w wielu krajach, sprawy sądowe czy pojedyncze badania naukowe, które sugerują, że glifosat jest rakotwórczy.

Producent roundupu jest także dużym producentem GMO (żywność modyfikowana genetycznie). Dlatego też wiele organizacji ekologicznych wystawia złą opinie o glifosacie, ponieważ głównie kojarzy się z roundupem.

W 1985 r. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zaklasyfikowała środek jako potencjalnie rakotwórczy. To spowodowało masowe badania nad glifosatem, czego dowodem jest fakt, że w 2014 roku niemieckie Federal Institute for Risk Assessment poddało analizie wyniki ponad tysiąca badań. Stwierdzono brak dowodów o szkodliwości glifosatu.

W 2020 roku pozytywną opinię o tym środku wydała amerykańska Agencja Ochrony  Środowiska, po raz kolejny zrobił to również Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W ich ocenie środek jest bezpieczny pod warunkiem stosowania go zgodnie z  zaleceniami.

Obecne pozwolenie na stosowanie glifosatu w UE kończy się z końcem 2022 roku. Trwają prace  nad wydaniem kolejnej opinia, ukaże się ona w 2023 roku.

- Jako ciekawostkę można podać, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustalił akceptowalne dzienne pobranie, czyli ilość jaką można dziennie przyjmować przez całe życie bez ryzyka dla zdrowia w przypadku glifosatu wynosi 0,5 mg/kg masy ciała czyli dla dorosłego mężczyzny o wadze 70 kg będzie to 35 mg - zwraca uwagę Paweł ze sklepu RomTech (Brodowska 28, tel. 61 285 23 36) i dodaje - Tymczasem ilość glifosatu jaką wykrywa się w żywności ma wartości co najmniej 10x mniejsze. Jak widać temat glifosatu jest dosyć złożony i wymaga bardziej dogłębnego śledzenia tematu.

Jednak bazując na naukowych doniesieniach, stosowanie glifosatu jako środek chwastobójczy można uznać za bezpieczne i bez obaw stosować w swoich ogrodach.

0%