Zamknij

Ta książka może pomóc. Co ważne udostępniamy ją za darmo!

14:18, 12.07.2022 Aktualizacja: 14:49, 27.07.2022

Ta książka może pomóc. Co ważne udostępniamy ją za darmo!

Wydawca Głosu Powiatu Średzkiego i Przychodnia Lekarza Rodzinnego Medica w Orzechowie pomogli w wydaniu książeczki dla dzieci pt. W lesie wielkie zamieszanie. Jest to bajka z cyklu bajek terapeutycznych o Mądrym Jeżyku. Książeczka dedykowana jest ukraińskim, jak i polskim dzieciom, które potrzebują pomocy w zrozumieniu świata dorosłych.

Autorką bajki jest nauczycielka, psycholożka Anna Głowacz, która pomagam dorosłym, dzieciom oraz całym rodzinom od 2010 roku. 

- W związku z wydarzeniami w Ukrainie, zdecydowałam się napisać i za darmo udostępnić tę bajkę. Pomoże ona dzieciom zrozumieć i odreagować wspomnienia związane z wojną. Dedykuję ją wszystkim niezależnie od wieku i narodowości. Dzieciom, które doświadczyły wojennej traumy i tym, którzy za pośrednictwem mediów czy zasłyszanych rozmów doświadczają różnego rodzaju lęków - tłumaczy p. Ania.

Bajka podzielona jest na trzy części: dwunogie potwory, wielka rada zwierząt i tułacze.
Podział na części został wprowadzony z myślą o słabszej umiejętności koncentracji uwagi u mniejszych dzieci. Książeczkę można przeczytać od razu w całości, lub na kilka podejść. Wszystko zależy od słuchacza. Autorka zachęca, aby czytać książeczkę tak długo, jak długo utrzymywać się będą zaburzenia zachowania, nastroju, trudności ze snem, moczenie, niepokojące rysunki, agresja i wszelkie inne objawy wskazujące na to, że młody człowiek doświadcza czegoś, z czym sobie nie radzi. 

- Twoje dziecko tak się  zachowuje, gdyż to jedyny znany mu sposób na pozbycie się trudnych, niechcianych uczuć, którym musi stawić czoła - zaznacza autorka książeczki i dodaje - Łatwiej mu będzie przeżyć emocje Jeżyka i jego przyjaciół, niż swoje własne. Być może będzie chciał się potem bawić w zwierzątka albo rysować ich przygody – nie zabraniaj – to również leczy jego psychikę. Pomóc może też włączenie historii zwierzątek do Waszych rozmów („Boisz się jak Zajączek?”). Pamiętaj, by czytać powoli. Chodzi o przeżycie bajki, a nie kolokwialnie mówiąc – jej odklepanie.

POBIERZ


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%