Początek lata tego roku przynosi ze sobą wyjątkowo wysokie temperatury oraz długotrwały brak opadów, co prowadzi do występowania zjawiska suszy hydrogeologicznej. Na obszarze niemal całego kraju obserwowane jest systematyczne obniżanie się poziomu wód podziemnych, taka sama sytuacja ma miejsce na ujęciach wód podziemnych, eksploatowanych przez wodociągi.
Istnieje kilka typów suszy, które bezpośrednio dotykają zasoby wód podziemnych. W odróżnieniu od suszy meteorologicznej (niedobór opadów) czy rolniczej (niedobór wilgoci w glebie), susza hydrogeologiczna rozwija się najwolniej, ale ma najdłuższe i najgłębsze skutki.
[ZT]15320[/ZT]
Susza hydrogeologiczna to, inaczej mówiąc, stan, w którym obserwowany jest niedobór wody w zasobach podziemnych, czyli poziom wód gruntowych obniża się poniżej średnich wartości z poprzednich lat. Stan ten oznacza, że podziemne pokłady wód, z których korzystają nasze wodociągi i studnie głębinowe, nie są uzupełniane w odpowiednim tempie. W efekcie, przy zwiększonym zużyciu, może dojść do czasowych ograniczeń w dostępie do wody.
Dzieje się tak pomimo tego, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Środzie Wlkp. jest dobrze i wielostronnie przygotowane na takie sytuacje. Podejmujemy liczne inwestycje mające na celu m. in. zwiększenie ilości ujęć i ich wydajności, modernizacje stacji uzdatniania wody, optymalizację ciśnienia wody na sieci wodociągowej, a także dokonujemy połączeń między poszczególnymi strefami zasilanymi z różnych pokładów wód podziemnych itp.
[ANKIETA]132[/ANKIETA]
Jednak obecnie, w upalne dni, zużycie wody w godzinach szczytu (głównie popołudniowych – od ok. 17:00 do 23:00) jest nawet trzykrotnie wyższe niż w dniach o umiarkowanej temperaturze. Tak duże obciążenie dla systemu wodociągowego może skutkować okresowymi i lokalnymi spadkami ciśnienia, a nawet chwilowymi przerwami w dostawie wody.
Aby uniknąć tego typu problemów, potrzebne jest zrozumienie, solidarność i współpraca wszystkich mieszkańców Gminy Środa Wielkopolska. Zwracamy się zatem z prośbą o ograniczenie do minimum podlewania przydomowych ogródków i trawników oraz napełniania basenów kąpielowych.
[ZT]21785[/ZT]
Dlaczego to takie ważne? Brak ograniczenia zużycia wody w czasie największego obciążenia skutkuje lokalnymi spadkami ciśnień i przerwami w dostawie wody, również na cele traktowane priorytetowo: potrzeby socjalno-bytowe, ochronę przeciwpożarową czy w gospodarstwach rolnych prowadzących hodowle zwierząt. W obliczu suszy hydrogeologicznej warto wykazać się współodpowiedzialnością, bo liczy się każda kropla wody.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz