Zamknij

Budowniczy średzkiego kościoła pw. św. Józefa w Środzie wkrótce przejdzie w stan spoczynku. Jak wyglądała droga do wybudowania świątyni?

Julia SkałeckaJulia Skałecka 08:30, 12.05.2024 Aktualizacja: 13:49, 13.05.2024
Skomentuj Ksiądz Andrzej Marciniak w tym roku kończy posługę kapłańską Fot. archiwum parafii/Parafia św. Jana Kantego w Poznaniu Ksiądz Andrzej Marciniak w tym roku kończy posługę kapłańską Fot. archiwum parafii/Parafia św. Jana Kantego w Poznaniu

Najdłużej posługujący proboszcz w najmłodszej średzkiej parafii, a jednocześnie budowniczy parafialnego kościoła - ksiądz kanonik Andrzej Marciniak za kilka miesięcy, decyzją arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, przeniesiony zostanie w stan spoczynku.

Pomysł utworzenia kolejnej parafii w Środzie zrodził się w 1982 roku, kiedy to ksiądz biskup Stanisław Napierała podczas wizytacji kanonicznej w parafii pw. NSJ, zauważył potrzebę powstania nowej średzkiej parafii. Wówczas ksiądz Wojciech Raczkowski wraz z kapelanem średzkiego szpitala Andrzejem Kowalakiem rozpoczęli, trwające dwa lata starania o lokalizację nowego kościoła na terenie Osiedla XXX-lecia PRL, czyli dzisiejszego Osiedla Jagiellońskiego.

7 października 1984 roku stanowisko kapelana średzkiego szpitala objął ksiądz Andrzej Marciniak, który w 1984 roku rozpoczął budowę nowego kościoła.

Ksiądz Andrzej Marciniak Fot. Parafia św. Jana Kantego w Poznaniu

Droga do powstania obiektu nie była jednak łatwa. Rozpoczęto od postawienia pomieszczeń gospodarczych, które służyły do przechowywania materiałów budowlanych. W tym samym czasie wykonywane były również prace przy fundamentowaniu domu katechetycznego, który 29 sierpnia 1988 roku został poświęcony przez księdza arcybiskupa Jerzego Strobe.

1 października 1988 roku arcybiskup ustanowił Ośrodek Duszpasterski pw. św. Józefa, którego zarządcą został ksiądz Andrzej Marciniak. Prace przy budowie kościoła, którego głównym projektantem był Zygmunt Roszak, zaczęły się natomiast na przełomie 1992 i 1993 roku, kiedy ku końcowi zbliżały się prace przy probostwie.

19 marca 1994 roku, w dzień odpustu parafialnego ku czci św. Józefa, ksiądz arcybiskup Jerzy Stroba erygował w miejsce dotychczasowego Ośrodka Duszpasterskiego parafię pw. św. Józefa, której proboszczem został ksiądz Andrzej Marciniak.

Budowę zaczęto od postawienia między innymi krzyża Fot. archiwum parafii

Pierwsza msza święta w powstającym kościele odbyła się 17 października 1999 roku. Był to również jubileusz księdza Marciniaka: 50. rocznica urodzin, 25-lecie święceń kapłańskich oraz 15 lat pracy duszpasterskiej w Środzie.

Niecały miesiąc później, bo 10 listopada, proboszcz parafii pw. św. Józefa mianowany został przez księdza arcybiskupa Juliusza Paetza, kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Środzie. Tego dnia w mur frontu kościoła wmurowany został również kamień węgielny.

Ksiądz Marciniak był najdłużej urzędującym od czasu powstania parafii proboszczem, bo spędził tutaj aż 19 lat. Od początku powstania parafii, do 30 czerwca 1989 roku nie było natomiast wikariusza. Dopiero w lipcu 1989 roku to stanowisko objął Andrzej Ziółkowski, który służył do 9 listopada 1990 roku.

Fotografia z budowy z 1994 roku Fot. archiwum parafii

17 lutego 2007 roku ksiądz Andrzej Marciniak objął obowiązki proboszcza w parafii pod wezwaniem świętego Jana Kantego w Poznaniu, do której został przeniesiony przez arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego. Kilka dni później w Środzie, w kościele świętego Józefa odprawiona została uroczysta msza święta, na której pożegnano długoletniego proboszcza.

Po księdzu Andrzeju Marciniaku, w nowo powstałej średzkiej parafii obowiązki przejął ksiądz Piotr Kufliński, który służył trochę ponad trzy lata, bo do 30 lipca 2010 roku.
Przez ten czas trwały prace związane z między innymi wykończeniem wieży kościoła, a także kapitalnym remontem kaplicy.

Następnym proboszczem był ksiądz Jacek Stępczak, który był tutaj dziewięć lat, do 30 czerwca 2019 roku. Po nim probostwo objął ksiądz Paweł Pospieszny, który służy w parafii do dziś.

1 sierpnia tego roku budowniczy średzkiego kościoła, decyzją arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przeniesiony zostanie w stan spoczynku, a jego miejsce w poznańskiej parafii zajmie ksiądz Marcin Kubiak, który obecnie jest proboszczem w parafii pw. świętego Marcina w Bukowcu i parafii pw. świętego Andrzeja Boboli w Sątopach.

Obecny wygląd kościoła na osiedlu Jagiellońskim

Kościół na Osiedlu Jagiellońskim pierwotnie miał wyglądać całkiem inaczej, co widać na poniższym projekcie/wizualizacji.

Pierwotny projekt kościoła Fot. archiwum parafii

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%