Zamknij
REKLAMA

Czy w środę zapadnie decyzja? Radni nie są jednomyślni

Mariusz Duda Mariusz Duda 17.32, 07.11.2022 . Aktualizacja: 11.56, 08.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Szkoła Mistrzostwa Sportowego ma powstać w Środzie. Jako jedną z możliwych lokalizacji przyjmuje się niedokończony budynek przy ulicy Brodowskiej. Problemem są oczywiście pieniądze.

Radny Marcin Bednarz zgłosił projekt uchwały powołującej Fundację Mieszkańców Powiatu Średzkiego, która miałaby zająć się przygotowaniami do utworzenia w Środzie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, której głównym profilem ma być piłka nożna. Szkoła miałaby być prowadzona przez Polonię Środa. W czwartek 27 października odbyło się w tej sprawie spotkanie zainicjowane przez przewodniczącego Rady Powiatu Średzkiego Piotra Kasprzaka z udziałem burmistrza Piotra Mielocha, starosty Ernesta Iwańczuka, dyrektora szpitala Pawła Dopierały, prezesa spółki Środa XXI Joanny Marusik, radnego Marcina Bednarza, prezesa polonii Waldemara Grześkowiaka, dyrektora Akademii Piłkarskiej Wojciecha Gąsiorowskiego oraz pełnomocnika Zarządu Rafała Ratajczaka. Podczas sesji (dzień później) radny Bednarz poprosił o skreślenie z porządku obrad dyskusji nad wnioskiem o powołanie Fundacji Mieszkańców Powiatu Średzkiego, jednak radni większość czasu i tak dyskutowali na temat utworzenia szkoły. Przewodniczący Kasprzak powiedział, że z pewnością nie będzie to łatwy proces, biorąc pod uwagę przebieg czwartkowego spotkania.

Ze słów radnego Bednarza wynikało, że burmistrz Mieloch zdecydowanie sprzeciwił się partycypowaniu w kosztach związanych z utworzeniem i prowadzeniem szkoły. Podczas sesji swoją opinię na ten temat wyraził także starosta.

- Zapewniam, że ani burmistrz Mieloch, ani tym bardziej ja, nie jesteśmy przeciwnikami tego, żeby Polonia Środa prowadziła Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Natomiast mamy wątpliwości co do tego, czy powiat bądź gmina mają z publicznych pieniędzy partycypować w tym zadaniu i w jakiej skali – powiedział i dodał, że dla niego głosem społeczeństwa jest niepowiększająca się „garstka kibiców”. - Pan forsuje pomysł, że trzeba powołać fundację, bo fundacja poradzi sobie z wybudowaniem szkoły, a my nie. A co pan powołał, żeby sobie poradziło z wybudowaniem czegokolwiek? PCI? PCR? „Średziankę”? „Misia”? Gdzie to wszystko jest? A my to wszystko sprzątamy-zwrócił się starosta do radnego Bednarza.

Stwierdzeniu, że kibiców jest „garstka” sprzeciwił się przewodniczący Kasprzak. Część radnych uważa, że samorząd nie powinien przeznaczać pieniędzy na szkołę prowadzoną przez Polonię.

- Stowarzyszenie EDU-XXI prowadzi Rodaka w budynku kupionym za nasze pieniądze. Zarabia pieniądze, a Powiat nic z tego nie ma. To niech Powiat prowadzi Rodaka. Mamy przykład byłego internatu przy szkole rolniczej. Prywatna fundacja prowadzi Szkołę Specjalną. Dyrektorem jest córka pana burmistrza Mielocha. My dajemy pieniądze na remont tego budynku i wtedy nie ma problemu, że jakiś prywatny podmiot korzysta. My się nie pytamy, kto będzie z tego korzystał. Nie ważne, czy to jest córka Mielocha, czy córka Fertały, syn Bednarza cy Kominka. Ważne jest, czy realizuje zadania dla naszej wspólnoty lokalnej, czy ich nie realizuje – ripostował radny Bednarz.

Na koniec sesji głos zabrał prezes Grześkowiak i pełnomocnik Ratajczak. Obaj przekonywali radnych o osiągnięciach klubu i tłumaczyli sposób jego finansowania. Podkreślali, że 60 procent budżetu to środki własne.

Jednym z możliwych miejsc, branych pod uwagę przy lokalizacji Szkoły Mistrzostwa Sportowego jest niedokończona budowa skrzydła dawnego Hotelu „Szablewski”. W połowie listopada ma się odbyć kolejne spotkanie w sprawie utworzenia szkoły.

Na środę 9 listopada zaplanowano na godzinę 9:00 rozpoczęcie Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Średzkiego. Jedna z uchwał ma ustanowić Fundację Mieszkańców Powiatu Średzkiego. Czy do tego dojdzie? Przekonamy się już pojutrze.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Lech200Lech200

0 0

Najpierw oczekiwałbym pomysłow na to jak zwiększyć przychód miasta i powiatu a dopiero po tym jak wydatkować. Potrzeba takich inwestycji ktore nie będą cieżarem ale stale przynosiły dochód.
Około 85 km od Poznania na Ziemi Lubuskiej znajduje się olbrzymi kompleks sportowy wybudowany w latach 30-tych ub. wieku, leży odłogiem zarośnięty chwastami. Stadion im. Szyca wybudowany wielkim wysiłkiem też leżał długo odłogiem aż go zaorali.
Wg statystyk 40 proc. spoleczenstwa nie ma nawet swojego pokoju. Czy prawdą jest, że obowiązkiem
Państwa jest zapewnić obywatelom mieszkania? Na Dolnym Sląsku pewnien burmistrz otrzymal nagrodę, bo za 1 milion zlotych oddal do zamieszkania dwa bloki po dwie klatki schodowe z lokalami dwupokojowymi. Gmina dysponowala oczywiście własnymi działkami. Zacytuję Mikołaja Reya: cokolwiek czynisz, patrz końca. 13:16, 20.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%