Zamknij
REKLAMA

Gwiazda telewizji i wieloletni dyrektor zoo nie żyje. Miał 89 lat

13:19, 08.12.2021 | M.O.
Skomentuj Fot. Wikimedia Commons
REKLAMA

Antoni Gucwiński - wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego nie żyje. Zmarł w wieku 89 lat. 

Gućwiński to doktor nauk weterynaryjnych, inżynier zootechnik, a także dziennikarz. 

Był także legendą telewizji. W TVP wraz z żoną Hanną prowadził m.in. program przyrodniczy "Z kamerą wśród zwierząt". Program był emitowany na antenie TVP1 w latach 1971-2002. Przez 32 lata ukazało się ponad 750 odcinków programu.

W latach 1966–2006 był dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Pożegnał się z funkcją dyrektora ogrodu zoologicznego w atmosferze skandalu. Gućwiński był oskarżony o znęcanie się nad niedźwiedziem brunatnym Mago przez Fundację Viva. 

Ta zarzuciła Gućwińskiemu, w prywatnym akcie oskarżenia, że "długotrwale przetrzymywał" zwierzę w bunkrze bez światła i wybiegu, a także nie dołożył starań by poprawić jego warunki bytowe. 

Informację o jego śmierci przekazał prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

- Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński - wieloletni legendarny dyrektor ZOO Wrocław. Przez lata program "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadził wraz żoną uczył nas wrażliwości wobec naszych "braci mniejszych". Będzie nam go ogromnie brakować - napisał Jacek Sutryk.

Antoniego Gućwińskiego pożegnał także Bogdan Zdrojewski. 

- Przez lata niekwestionowany autorytet edukacji i promocji wiedzy o życiu zwierząt. Współpracowałem z nim ponad dekadę. Czasami było łatwiej czasem trudniej. Niemniej jednak to On był twórca ZOO Wrocław XX wieku - napisał były prezydent Wrocławia. 

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%