Zamknij

Hulajnogą przez Środę? Kiedy?

15:14, 08.10.2021 M.B Aktualizacja: 18:08, 09.10.2021
Skomentuj

W wielu dużych miastach Polski i Europy można spotkać hulajnogi elektryczne, które są popularnym publicznym środkiem transportu. W wielu miejscach mamy do wyboru kilku operatorów takich hulajnóg do wynajęcia, typu Lime, FreeNow, Bolt, Tier, Dott czy Blinkee.city. Póki co, takiej możliwości nie ma w Środzie.

Blinkee.city jest polskim operatorem, który coraz szybciej rozwija się na rynku krajowym i zagranicznym, a ich urządzenia możemy spotkać nie tylko w dużych miastach, typu Poznań czy Kraków. Stopniowo pojawiają się w mniejszych miejscowościach turystycznych i miastach powiatowych. Wokół naszego powiatu już dwa miasta sąsiadujące z nami zdecydowały się na dołączenie do Blinkee.city i zaoferowanie mieszkańcom 30 urządzeń. Pierwszy zrobił to Śrem w sierpniu ubiegłego roku. W tym roku hulajnogi pokazały się także w Jarocinie.

Tylko hulajnogi?

Operatorzy ekologicznych rozwiązań transportowych w swoich ofertach mają także rowery, które wiele osób postrzega jako jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązanie - nie wymagają one bowiem ładowania. W niektórych miastach zauważyć można także ekologiczne skutery. Na pełnej baterii skutera można przejechać około 50 kilometrów. Hulajnogą na jednym pełnym ładowaniu możemy przejechać około 25 kilometrów. Wiele z tych firm możemy spotkać w miastach całej Europy, Skandynawii oraz na Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Większe miasta często oferują urządzenia od kilku operatorów, najczęściej tych najbardziej popularnych, więc jedna aplikacja obsługuje hulajnogi, skutery czy rowery na całym kontynencie.

Rowery miejskie do użytku publicznego

Jak skorzystać z urządzenia?

Wielu młodych ludzi już od kilku lat korzysta z takiego środka transportu w większych miastach gdzie mieszkają, studiują, pracują bądź spędzają urlop. Obsługa jest właściwie bezproblemowa, a najwięcej czasu zajmuje...rejestracja w aplikacji. Aby móc odblokować hulajnogę, rower czy skuter należy najpierw pobrać aplikację operatora, którą znaleźć można zarówno w Google Play (dla użytkowników systemu Android) jak i w App Store (dla użytkowników systemu iOS) i zainstalować. Kolejnym krokiem jest uregulowanie sposobu płacenia za usługę. Najczęściej jest to podłączenie swojej karty bankowej do aplikacji, dzięki czemu opłata jest pobierana od razu po zakończeniu przejazdu. Można też doładować konto kartą Paysafecard, na podobnej zasadzie jak kartę w telefonie. Tego typu karty doładowujące kupimy np. w Żabce czy w Dino. Po wybraniu metody płatności możemy zarezerwować pojazd znajdujący się najbliżej nas. Musimy do niego wtedy dotrzeć w przeciągu 15 minut. Nie trzeba jednak rezerwować, wystarczy podejść do zaparkowanego gdzieś pojazdu i jeśli nie został zarezerwowany, zeskanować kod QR i możemy już śmigać. Gdy dotrzemy do celu należy zaparkować pojazd tak, aby nie przeszkadzał pozostałym użytkownikom drogi i zakończyć jazdę w aplikacji. Wtedy zostanie pobrana opłata. Za minutę jazdy płacimy około 0,49zł, do tego naliczana jest także opłata za start około 2,50 zł.

Hulajnogi po sąsiedzku

Dwa miasta powiatowe w sąsiedztwie, swoim rozmiarem i liczbą ludności zbliżone do Środy Wielkopolskiej, zdecydowały się uruchomić hulajnogi. Pierwszy zrobił to Śrem w sierpniu ubiegłego roku. Oficjalno ustawiono 30 jednośladów na rynku i je uruchomiono. Od tamtego czasu mieszkańcy regularnie z nich korzystają. W tym roku w wakacje takie pojazdy pojawiły się także w Jarocinie, mimo trwającej rewitalizacji śródmieścia. Miały one usprawnić przemieszczanie się po rozkopanym mieście, ale również zwiększyć atrakcyjność miasta i być alternatywnym środkiem transportu dla mieszkańców.

Hulajnogi w Jarocinie

Eko-transport w Środzie?

Nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie miały się w Środzie pojawić hulajnogi czy rowery do użytku mieszkańców. Do momentu wydruku tego numeru GPŚ nie posiadaliśmy jeszcze odpowiedzi od urzędu miasta w tej sprawie. Choć z pewnością znajdą się zwolennicy i przeciwnicy tej formy komunikacji miejskiej, wyniki ankiety z naszego portalu nie kłamią. Być może musimy jeszcze po prostu poczekać na pojawienie się hulajnóg w Środzie. 

Czy hulajnogi elektryczne sprawdziłyby się w Środzie?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak 87%
Nie 6%
Trudno powiedzieć 6%
Nie wiem 1%

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%