Zamknij

W małych miastach zaczyna się zmiana

15:14, 23.07.2021 M.B Aktualizacja: 14:02, 26.07.2021
Skomentuj

W średzkiej społeczności można znaleźć wiele osób, które chętnie działają na rzecz drugiego człowieka. Jedną z nich jest Natalia Jakubczyk, młoda i ambitna działaczka Młodej Lewicy. W rozmowie z Jakubem Marciniakiem opowiada o swoich celach, światopoglądzie i wartościach.

Jakub Marciniak: Według badań przeprowadzonych przez IBRIS dla telewizji Polsat, aż 49% młodych Polek i Polaków wybiera Lewicę. Czy mogłabyś wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje?

Natalia Jakubczyk: Przede wszystkim młodzi ludzie mają dość łamania podstawowych praw człowieka, pokazały to m.in. protesty w obronie praw kobiet, kiedy pseudo Trybunał Konstytucyjny postanowił usunąć trzecią możliwość dokonania aborcji ze względu na wady letalne. Młodzi ludzie mają również dość, że coraz bardziej szczuje się na osoby LGBT. Podczas całych rządów PiS wiele grup społecznych wyszło na ulicę – czy
to sędziowie, czy kobiety. Po prostu ludzie mają dość i chcą zmiany. Szczególnie młodzi ludzie widzą, że za granicą te zmiany już są i są czymś zupełnie normalnym.

Co skłoniło cię do podjęcia walki o prawa kobiet i mniejszości? Kiedy nastąpił ten przełomowy moment w twoim życiu? 

Ogólnie zaczęło się od tego, kiedy dowiedziałam się, że sama jestem innej orientacji niż większość. Od tego momentu właśnie zaczęłam interesować się polityką. To właśnie był ten przełomowy moment, bo zobaczyłam, że polityka też mnie dotyczy – jak każdego z nas. Potem powoli zaczęłam się tym interesować, aż w końcu zobaczyłam, że jest taka organizacja jak Młoda Lewica i postanowiłam do nich napisać oraz dołączyć.

Czy widzisz siebie w polityce? Jakie są twoje aspiracje?

Najbardziej lubię zmieniać to, co mnie otacza, dlatego też tutaj, w Środzie zaczęłam działać lokalnie, bo w małych, powiatowych miastach zaczyna się zmiana, więc dlatego myślę, żeby zmieniać tu, lokalnie – w samorządzie.

Dlaczego uważasz, że kobiety są dyskryminowane? Statystyki WHO przedstawiają, że mężczyźni popełniają więcej samobójstw. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadziło też badania, że na 30 tys. bezdomnych, 25 tys. to mężczyźni. Mężczyźni również więcej pracują oraz później przechodzą na emeryturę. Również większość więźniów to mężczyźni.

Przede wszystkim patriarchat nie działa tylko na kobiety. Działa również na mężczyzn. To, że np. mężczyzna nie może płakać i jest uczony, że ma tłumić emocje. Może być to jednym z powodów, dlaczego mężczyźni częściej popełniają samobójstwa. Jestem za wyrównaniem wieku emerytalnego, jednakże kobiety też często pracują na dwa etaty. Oprócz pracy na zewnątrz, często zajmują się dziećmi i domem. A co do więzień i bezdomności, to jak już wspomniałam, patriarchat działa nie tylko na kobiety.

Jakie jest twoje zdanie nt. kary śmierci? Czy powinna wrócić w przypadku seryjnych morderstw lub morderstw dokona-
nych z premedytacją? Czy resocjalizacja takiego więźnia jest możliwa?

Badania pokazują, że kara śmierci wcale nie odstrasza bardziej, a jest to mniej humanitarne. Dodatkowo nie mamy pewności, czy ta osoba na pewno to popełniła. Pokazała to sprawa Tomasza Komendy. Niestety wymiar sprawiedliwości nie jest nieomylny, dlatego jeśli są warunki, żeby trzymać takiego więźnia to lepiej, żeby nie było kary śmierci.

Dlaczego wg ciebie Kościół Katolicki ani żadna inna instytucja nie powinny posiadać władzy i dlaczego państwo powinno być świeckie?

Ponieważ wtedy jest bardziej równe. Na przykład jak teraz największe wpływy ma Kościół Katolicki, to też często dyskryminuje się inne religie.
Przykładowo w szkołach mamy tylko religię katolicką, a co z innymi? One nie mają takiego dostępu. Nie mogą mieć w salach swoich symboli. Lepiej, żeby każda instytucja publiczna była świecka, bo wtedy wszyscy są równi i nikomu nic nie jest narzucane.

Czy uważasz, że edukacja seksualna w szkołach i przedszkolach powinna być obowiązkowa i dlaczego?

Uważam, że na początek powinna być dodatkowa, ponieważ jest to duża zmiana. Edukacja seksualna jest bardzo ważna, ponieważ dotyczy wszelakich rzeczy związanych z naszym ciałem. Uczy, że istnieją też inne orientacje seksualne.

Jak radzisz sobie z hejtem? Czy łatwo działa się w mieście, które znane jest z funkcjonowania mocnych prawicowych środowisk?

Czasem mnie to dotyka. Nie biorę tego za bardzo na poważnie. O siebie się nie boję. Bardziej się boję, gdy działacze mówią, że się boją, że co jeśli ktoś będzie im groził? Bardziej martwię się o innych. Zawsze sobie przypominam, że nie każdy będzie po mojej stronie. Po prostu próbuję
dalej działać.

Jakie masz plany/cele na najbliższy czas, jeśli chodzi o twoją działalność społeczną?

Chciałabym przede wszystkim zaprosić więcej młodych ludzi, którzy chcą działać w Środzie, żeby po przyszłych wyborach być częścią samorządu, który może dokonać realnej zmiany.

Jak przekonałabyś Polaka, żeby poszedł do urny i oddał swój głos na Lewicę?

Lewica jest za równością. Stoimy za podstawowymi prawami człowieka. Jesteśmy za wyborem i równością w kontekście gospodarczym. Żeby nie było zdarzeń, że młodzi muszę się zaharowywać. Chcemy, żeby każdy miał dostęp do mieszkania i mógł godnie pracować. 

 

Jakub Marciniak

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

średzianinśredzianin

1 1

Biedne dziecko... powtarza jedynie puste lewicowe slogany... Zaorać wszystko, żeby było równo... Relacje państwo-kościół regulowane są odrębnymi umowami, jakie strona państwowa podpisuje ze związkami wyznaniowymi. Nikt więc nikogo nie dyskryminuje; a że aborcja nie jest "prawem człowieka" to rozumie każdy zdrowo myślący. Nie można przyznawać prawa do satysfakcjonującej "jakości życia" jednej osoby, kosztem życia innego człowieka - szczególnie jeśli to samo prawo (!) przyznaje mu jeszcze przed narodzeniem prawa majątkowe. 12:11, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%